Bir çuval dolusu oyla yakalandı

Eskişehir Salih Zeki Anadolu Lisesi'nde 1187 nolu sandığa ait oylar çalındı. Bir kişi, çuvala doldurduğu oyları kaçırırken yakalanarak okulun bir odasına kilitlendi. Olayla ilgili tutanak tutulması ve gerekli işlemlerin yapılması için okula partilerin avukatları gönderildi.

31 Mart 2014 Pazartesi, 09:06
Abone Ol google-news

Merkez Odunpazarı İlçesi Yenikent Mahallesi'nde bulunan Salih Zeki Anadolu Lisesi'nde sayımlar yapıldıktan sonra oylar çuvala konarak adliyeye gönderilmek üzere mühürlendi. Adliyeye götürülmek üzere bekleyen 1187 nolu sandığın oylarının yer aldığı çuval aniden ortadan kayboldu. CHP'li müşahitler durumu fark edince söz konusu 1187 nolu sandığın mühürlü çuvalını aramaya başladı. Bu esnada bir kişinin elinde çuval ile okul koridorunda kaçtığını gören CHP ve MHP'liler şahsı kovalayarak yakaladı. Partililer, içerisinde oylar olan çuval ile birlikte şahsı okulun bir odasına sokarak üzerinden kilitledi. CHP ve MHP'liler durumu parti yöneticileri ile polise bildirdi. Bunun üzerine CHP ve MHP'lilerin avukatları söz konusu okula gitti. Ayrıca konuyla ilgili polise bilgi verildi. Güvenlik tedbirinin olduğu bir okulda oyların mühürlü çuvalla kaçırılması şaşkınlığa neden oldu.

BÜYÜKERŞEN: OY ÇALINMASI MİLLETİN İRADESİNİN ÇALINMASIDIR

CHP Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, oyların çuval ile birlikte çalınmasına sert tepki gösterdi. Büyükerşen, "Bu ne biçim bir olay, bu ne biçim bir seçim. Nasıl bir okulda, hem de güvenlikli bir yerde oylar çalınır. Bu nasıl bir cüret ve bu neyin korkusu? Oy çalmak ne demek? Neden korkuluyor. Şehrin göbeğindeki bir okulda böyle bir olayın yaşanması utanç verici. Bu milletin iradesi, oyu nasıl çalınabilir. Bu milletin iradesine yapılan saygısızlıktır" dedi.