BM bürosuna baskın: 10 ölü

Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde, ABD'nin Florida eyaletinde 20 Mart'ta Kurankerim'in bir kopyasının yakılmasını protesto edenlerin BM bürosuna saldırdığı, saldırıda 10 kişinin öldüğü bildirildi.

01 Nisan 2011 Cuma, 14:45
Abone Ol google-news

Polis, saldırıda ölenlerin yabancı uyruklu BM görevlileri olduğunu belirtti.

Florida'nın Gainesville kasabasında 20 Mart'ta küçük bir kilisede, geçen yıl 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde Kuran yakma eylemi planladığını açıklayan ve tepkiler üzerine bu planından vazgeçen Amerikalı rahip Terry Jones'un liderliğinde, başka bir rahip Wayne Sapp tarafından Kuranıkerim'in bir kopyası yakılmıştı.

 

BM ofisine saldırı

BM Sözcü Yardımcısı Ferhan Hak, Afganistan'ın Mezar-ı Şerif kentindeki, BM'nin Afganistan'a Yardım Misyonu (UNAMA) ofisine saldırı olduğunu ve saldırıda BM personelinden ölenler olduğunu bildirdi.

Hak yaptığı açıklamada, Mezar-ı Şerif'teki UNAMA ofisine saldırı olduğunu öğrendiklerini belirterek, UNAMA'nın başı ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Afganistan Özel Temsilcisi Steffan Di Mistura'nın ne olduğunu yerinde görmek için şu an Mezarı Şerif'e gitmek üzere yolda olduğunu söyledi.