BM: İsrail'in savaş suçu işleyip işlemediği soruşturulsun

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, Gazze sorununda uluslararası savaş hukukunun ihlal edilip edilmediğiyle ilgili olarak güvenilir ve bağımsız soruşturmalar yapılması çağrısında bulundu. Uluslararası hukuka göre İsrail, orantılı güç kullanılması, savaşanlarla sivillerin ayırt edilmesi ve kazara olabilecek sivil kayıplarının sayısının en aza indirilmesi için gerekli önlemleri almak zorunda.

09 Ocak 2009 Cuma, 13:12
Abone Ol google-news

BM İnsan Hakları Konseyi'nin İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan özel oturumunda konuşan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, İsrail'in son saldırılarındaki ihlâller ve ihlâlleri işleyenlerin belirlenmesi için BM insan hakları gözlemcilerinin Batı Şeria ve Gazze'nin yanı sıra İsrail'e de yerleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Güney Afrika Uluslararası Suç Mahkemesi'nin eski yargıcı da olan Pillay, uluslararası savaş hukuku ihlalinin savaş suçu oluşturabileceğini ve bu suçu işlediği ileri sürülen kişiler hakkında savaş suçu işlediği gerekçesiyle başvuruda bulunulabileceğini kaydetti.

Pillay, Gazze Şeridi'nden İsrail'e Hamas tarafından fırlatılan ve sivillere zarar veren roket saldırılarının kabul edilemez olduğunu, aynı şekilde İsrail'in de Gazze Şeridi'nde sivillere ve altyapılara zarar veren saldırılarının büyük tehlike yarattığını vurguladı.

Pillay, hem İsrail hem de Hamaslı yetkililerin, 1949 yılındaki Cenevre Sözleşmeleri'nin belirttiği uluslararası savaş hukukunun esas üç ilkesine saygı göstermek zorunda olduklarına işaret etti. Üç ilke, orantılı güç kullanılması, savaşanlarla sivillerin ayırt edilmesi ve kazara olabilecek sivil kayıplarının sayısının en aza indirilmesi için gerekli önlemlerin alınmasını öngörüyor.

Diplomatlar, Cenevre'deki insan hakları forumunun pazartesi gününe kadar devam edebileceğini belirterek, forumda İsrail'i eleştiren bir karar tasarısının kabul edilmesinin beklendiğini bildiriyor.

BM İnsan Hakları Konseyi, İslam ülkeleri ile Rusya, Küba ve Çin tarafından desteklenen gelişmekte olan ülkelerin çağrısıyla acil toplandı. 47 üyeli forumun üyelerinin çoğu toplantıya katılırken, Filistin ile İsrail'in Cenevre kentindeki BM büyükelçilerinin toplantıda konuşma yapacağı bildirildi. Konseyin toplantılarına ABD ise genellikle iştirak etmiyor.