Bu günlerde gribe dikkat!

Uzmanlar, mevsim geçişlerinde gribe karşı daha dikkatli olunması konusunda uyarıyor.

24 Eylül 2011 Cumartesi, 07:27
Abone Ol google-news

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Safiye Göçer, gribin hasta kişilerin bulunduğu ortamlardan, hapşırma ve öksürme yoluyla, virüs bulaşmış ellerle temas sonrasında kolaylıkla bulaştığını belirterek, grip açısından riskli günlerin yaklaştığına dikkat çekti.

Gribin, influenza virüsleri tarafından oluşturulan bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirten Dr. Safiye Göçer,  virüsün vücuda girdikten sonra bulguların ortaya çıkmasının 2-3 gün sürdüğünü vurguladı. Gribin iki günden fazla süren yüksek ateş, öksürük, yaygın kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bulantı, burun tıkanıklığı ve baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterdiğini anlatan Göçer, "Yapılması gereken bir hekime müracaat ederek muayene olmak ve hekimin gerekli gördüğü ilaçları kullanmaktır. Dengeli beslenme, bol sıvı tüketimi ve istirahat hem şikâyetleri hafifletir hem de iyileşme sürecini hızlandırır. Antibiyotik tedavisi grip esnasında faydasız ve gereksizdir. İyileşmenin geciktiği, şikayetlerin değişme gösterdiği bu gibi durumlarda tekrar hekime danışılmalıdır. Ayrıca grip tedavisinde ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak aspirin kullanılmamalıdır. Özellikle çocuklarda bu durum çok önemlidir" dedi.
 

Grip aşısı olun

Dr Göçer, hastalığı başkalarına bulaştırmamak için aksırırken ya da öksürürken mendil kullanmaya dikkat edilmesini, yaşanan ortamların sık sık havalandırılmasını, hasta olan kişilerin yaşlı ve küçük çocuklardan uzak durması gerekliliğini vurguladı. Özel Lokman Hekim Etlik Hastanesi Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Göçer sözlerini şöyle sürdürdü:

"Korunma önlemlerine ne kadar dikkat edilse de bazı hastalık gruplarında gribin mevcut hastalığı artırabileceği ya da başka komplikasyonlara sebep olabileceği, yoğun çalışılan ortamlarda belirgin işgücü kaybına sebep olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple kronik hastalığı olanların, 65 yaş üstü kişilerin, kalabalık ortamlarda çalışan ve yaşayanların aşı olması önerilmektedir."