Bülent Arınç: Yeni yetmeler kardeşliğimizi zedeleyebilir

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, görev süresi 28 Ağustos'ta sona erecek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, AKP'nin 27 Ağustos'ta yapılacak kongresinde genel başkan adayı olmasının pratikte bir faydası olmayacağını belirterek, "Genel Başkan olacak, Başbakan olamayacak. Çünkü milletvekili değil. Ne zaman milletvekil olabilir, matematik hesaplara göre, şimdilik 2015 Haziranına kadar olamaz" dedi.

12 Ağustos 2014 Salı, 12:27
Abone Ol google-news

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AHaber'de katıldığı canlı yayında AKP içinde yaşanan genel başkanlık kavgası hakkında açıklama yaptı.

Arınç'ın açıklamalarından satır başları:

"Yeni yetmelerin.."

-Yeni yetmelerin mevhum bazı değerler üzerinden aslında öyle olması gerekir aslında şöyle olması gerekir diye hesaplar yapması bizim aramızdaki yıllardır süren kardeşliği zedeleyebilir. Herkesin bu tür insanlara karşı onlara ayıplayıcı şöyle yapın deyici bir tavır alması lazım.

"MYK’nın aldığı karar isabetlidir"

-Tekrar söylüyorum. Eğer mesele Abdullah Gül ise, değeri karşılığında bu partide yer bulacaktır. Bunu da kimsenin engellemesi mümkün değildir. Ama MYK’nın aldığı karar isabetlidir. Biz tarihimize baktığımız zaman, süreklilik esastır. Evrende boşluk kabul etmeyen tek şey siyasettir.

"Küslük olur, bölünmeler olabilir"

-Eğer araya iki, üç gün, beş gün koyarsanız dedikodu olur, küslük olur, bölünmeler olabilir. Bunu en iyi bilecek şahıs da Tayyip Erdoğan’dır. Bugün ben yarın sen, yarın hemen kongreyle değerli arkadaşımıza teslim edersek, hiçbir sıkıntı şikayet yaşanmadan yolumuza devam edeceğiz.

"MKYK’da herkes bir isim yazdı"

-27’sinde bir genel başkan seçilecek o aynı zamanda başbakan seçilecek. Hayırlı olsun. Bu kişinin seçiminde, MKYK’da herkes bir isim yazdı. Ben de yazdım. Belki bazı arkadaşlarım Başbakan'a bırakmıştır. Belli isimleri yazdık zannediyorum. Bu il başkanlarıyla da yapılacak. Belediye başkanlarıyla da yapılacak. Bu bir temayül yoklamasıdır. Burada çıkacak isim mutlaka genel başkan olacak kişi değildir. Bu bir veridir. Bu veri en iyi şekilde değerlendirilecek.

"Mevcut kadrolarımız içerisinden seçilmesinde isabet görürüm"

-27 Ağustos’ta seçilecek kişinin, hiçbir kısıtlama olmadan, mevcut kadrolarımız içerisinden seçilmesinde isabet görürüm. Deneme o şahıs için hoş olmayan bir tabirse bundan vazgeçebilirim. En azından 2015 seçimlerine göre performansını ölçmekte fayda var. Ne yaptı, ne yapmadı, neden yapmadı, geldiğimiz nokta nedir… Bütün bunları da bir başbakan için elbette yapmalıyız. Bunu Tayyip Erdoğan için yapmamıza gerek yoktu, grafik hep yükseliyordu. Hiç kimsenin eleştirmeye hakkı da yoktu.

-Bizim tekrar iktidar olmamız lazım. 2015’te iktidar olmaya mecburuz, mahkumuz. İktidar değişikliği Türkiye’nin aleyhine olur. Koalisyonlar dönemine dönersek çok şeyler kaybettirir.

-Bir genel başkan olması, başbakan olması, artı artı şunları da koyabiliriz. İsmi geçenlerden birisi de bensem böyle bir şey yaparsam farklı anlaşılır. AK Parti tabanı kimi istediğini çok iyi bilecektir. Siyasette her noktaya geldim. Kimsenin çantasını taşıyarak gelmedin. Aslansın kahramansın diyerek de gelmedin. Sen bu işe layıksın gel dediler, yapmaya çalıştım. Bir beklenti içinde değilim. Görev noktasında hepimizin söyleyeceği şey şudur. Bize görev düşerse en iyi şekilde yapmaya çalışırız.

-Halk tarafından seçilen bir cumhurbaşkanı göreve başlayacağına göre anayasa değişikliğinin yapılması zarureti var. 1982 anayasası o kadar muğlak ki, biz seçilen cumhurbaşkanının göreve ne zaman başlayacağını bile yorum yoluyla buluyoruz. Bunlardan bir tanesi de içinde bulunduğumuz sistem. Önümüzdeki seçimde ya bize 367’yi verin diyeceğiz, 330’un üstünü verdi. yapacağız ve halka götüreceğiz. 367’nin üzerinde yapsak tekrar referandum düşüneceğiz. Bu benim şahsi düşüncemdir. İnanıyorum ki halkımız bize bu yetkiyi verecek.