"Bütün tehditlere karşı hazır ve kararlıyız"

İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Selami, ''bütün tehditlere karşı hazır ve kararlı olduklarını'' söyledi.

28 Eylül 2009 Pazartesi, 07:08
Abone Ol google-news

İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Selami, Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri tarafından devam eden füze savunma tatbikatının savunma gücünü ve ülkenin caydırıcı gücünü artırmaya yönelik olduğunu belirtti.

İranlı komutan, ABD ve İsrail tehditleriyle ilgili olarak, ''Varlığımızı, bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü ve değerlerimizi tehdit edenlere karşı kesin, hızlı, yıkıcı ve pişman edici cevap vereceğiz'' ifadesini kullandı.

Tatbikatların mevcut düşman tehditleriyle ilgili olduğunu kaydeden Selami, ''Bütün tehditlere karşı hazır ve kararlıyız'' diye konuştu.


Uzun menzilli füzeler fırlatıldı

İran, füze savunma tatbikatının ikinci gününde uzun menzilli balistik füzeleri fırlattı.
Devlet televizyonu, Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri tarafından icra edilen tatbikatın son aşamasında 2 bin kilometre menzilli Şahap-3 ve Siccil-1 füzelerinin başarıyla fırlatıldığını duyurdu.

İran'ın elindeki en uzun menzilli füzelerden olan Şahap-3'ün yeni versiyonunun ilk kez bu tatbikatta denendiği belirtildi.

İran füze teknolojisinin son ürünü olan yine 2 bin kilometre menzilli, karadan karaya ve katı yakıtla çalışan Siccil-1 füzesi de 12 Kasım 2008'deki ilk denemesinden bu yana bugün ilk kez fırlatılmış oldu.

"Kutsal Savunma Haftası" etkinlikleri kapsamındaki yıllık planlı tatbikatın ilk aşamasında kısa menzilli Fatih-110, Tonder-69 füzeleri ile Zilzal roketi ve dün geceki ikinci aşamada da 300 ila 700 kilometre menzilli Şahap-1 ve Şahap-2 füzeleri fırlatılmıştı.

İran'ın yerli savunma gücünün en önemli bölümünü kısa, orta ve uzun menzilli Fecr, Tonder, Hut, Şahin, Zilzal, Fatih, Gadr, Şahap ve Siccil füzeleri oluşturuyor.

Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı'nda geçen yıl yapılan tatbikatlarda, karadan karaya, karadan denize, denizden havaya orta, kısa ve uzun menzilli füzeler fırlatılmıştı.