Cerrahpaşa'da çökme tehlikesi

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde, çocuk sağlığı ve hastalıkları, tıbbı onkoloji, mehatoloji-diyaliz ünitesi, KBB polikliniği ve kreşin bulunduğu binalar, bazı kolonlarında ve zeminin bazı bölümlerinde çatlaklar nedeniyle boşaltıldı.

18 Kasım 2011 Cuma, 16:41
Abone Ol google-news

Dün itibariyle sağlık hizmeti verilemeyen binalarda bulunan eşyalar, dışarı çıkarılarak, başka bölümlere taşındı.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde, dün itibariyle, tıbbi onkoloji, hematoloji-diyaliz ünitesi, çocuk polikliniği, KBB polikliniği ve kreş olmak üzere, ayrı ayrı binalarda bazı kolonlarda ve zeminin bazı bölümlerinde çatlamalar oluştuğu ifade edilerek, fiziki yapı etkilenmelerinin nedenlerinin araştırıldığı bildirildi.

Uzman ekibin hazırlayacağı ön raporun tamamlandığında, kamuoyu ile paylaşılacağı belirtilen açıklamada, 2010 yılında da benzer hasarlar oluştuğu ve ortaya çıkan riskler nedeniyle, merkez laboratuvarın başka bir binaya taşındığı ifade edildi.

Hasta ve çalışan güvenliğinin en üst düzeyde sağlanarak, en kısa sürede gereken taşınma önlemlerinin alındığı ve tamamlandığı belirtildi.

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgün Enver de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şu anda çalışmaların devam ettiğini ve bu olayın nedenlerinini araştırıldığını söyledi.

Üniversite rektörlüğünce uzman bir ekip oluşturulduğunu ve çalışmaların devam ettiğini kaydeden Enver, ''Henüz çatlakların neden kaynaklandığını bilmiyoruz. Ancak uzman ekibin araştırmalarının ardından çıkacak sonucu, kamuoyuyla paylaşacağız'' dedi.

Öte yandan, Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası Cerrahpaşa Hastanesi Temsilcisi Aydın Erol, her polikliniğin hastasının, yatan hasta bölümüne taşındığını belirterek, ''Boşaltılan binanın yakınındaki camide oluşan hasar nedeniyle ibadet yapılmıyor. Burası Diyanetin kararı ile güvenlik gerekçesiyle ibadete kapatıldı. Bu binada da çatlaklar oluştu. Dekanlığın ani bir kararı ile de diğer binalar boşaltılıyor. Marmaray kazısı binalara zarar vermiş olabilir'' dedi.