Cezaevlerindeki açlık grevi 39. gününde

12 Eylül'de 34 cezaevinde 483 tutuklu ve hükümlünün başlattığı açlık grevleri 39. güne girerken BDP Milletvekili Sarıyıldız'ın ardından KCK tutuklusu BDP'li Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, eski BDP Van İl Başkanı Cüneyt Caniş, Edremit Belediye Başkanı Abdulkerim Sayan da açlık grevine başladıklarını açıkladı. CHP'li Sezgin Tanrıkulu, eylemcilerin taleplerinin dinlenmesi için TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvurdu.

20 Ekim 2012 Cumartesi, 07:39
Abone Ol google-news

Süresiz, dönüşümsüz açlık grevleriyle ilgili basına açıklama gönderen PKK cezaevleri sorumlusu Deniz Kaya, halkı grevdeki eylemcilerine destek olmaya davet ederek serhildan (başkaldırı) çağrısı yaptı. Kahramanmaraş’taki Elbistan E Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan 48 PKK’li Irak Cumhurbaşkanı KYB lideri Celal Talabani ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı KDP lideri Mesut Barzani’ye mektup yazarak açlık grevi eylemlerine duyarlık gösterilmesini istedi.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş “Hiç kimse tarihin bu en büyük grevine sessiz kalamaz. Sessiz kalmak ‘Bu ülkede savaş istiyorum, kan aksın istiyorum’ demektir. Sayın Cumhurbaşkanı duyarsız kalmamalıdır. Ölümleri durduracak dünyadaki tek kişi Sayın Abdullah Öcalan’dır” dedi.

Tabip Odası’ndan uyarı

İstanbul Tabip Odası (İTO) da açlık grevi ile ilgili Adalet Bakanlığı’nı uyardı. İTO, bakanlığa “Açlık grevcilerine iradeleri dışında tıbbi müdahalede bulunmayın” dedi.