'CHP olarak faşizme geçit vermeyeceğiz'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ''Onuru, şerefi ve namusuyla görevini yapan gazetecileri bir gece yarısı gözaltına alacaksınız, ondan sonra yurt dışından 'basın özgürlüğü ve demokrasi' diyeceksiniz'' dedi.

03 Mart 2011 Perşembe, 15:55
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Genel Başkan Yardımcıları Volkan Canalioğlu ve Sena Kaleli ile birlikte incelemelerde bulunmak üzere Kırıkkale'ye gelen Tekin, Cumhuriyet Meydanında esnafı ziyaret ederek sohbet etti. Gürler Mahallesindeki semt pazarını gezdi. Tekin, yoğurt satan bir kadının elindeki tespihi alarak fotoğraf çektirerek ''Gördüğünüz gibi AK Parti insanlara sabır tespihi çektiriyor'' diyerek espri yaptı. Ardından partisinin Kırıkkale İl Başkanlığını ziyaret eden Tekin, partililere hitap etti. Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Almanya'da yaptığı konuşmayı eleştiren Tekin, ''Bütün yandaş medyayla Almanya'dan Türkiye'ye karışıyor. Sen ilk önce gel Kırıkkale'nin sorunlarını dinle'' dedi.

Tekin, Türkiye'de medyanın ağır baskı altında olduğunu iddia ederek ''Medyaya baskı yapabilirsiniz, medya sizin yanlış yaptıklarınızı görmüyor. Adım, adım faşizme gittiğinizi de biliyoruz ama CHP olarak faşizme geçit vermeyeceğiz. Bunun için kellemizi ortaya koyacağız. Bu ülkeyi soyanlara, bu ülkeyi talan edenlere bir şey yapmayacaksınız. Onuru, şerefi ve namusuyla görevini yapan gazetecileri bir gece yarısı gözaltına alacaksınız. Ondan sonra yurt dışından basın özgürlüğü ve demokrasi diyeceksiniz. Namuslu köşe yazarlarına seslenmek istiyorum; korkmayacaksınız çünkü korkakların mezarları yoktur, yiğitlerin mezarları vardır ve 'yiğit' diye yazılır'' dedi.
 

'Esir alamadığınız tek yer CHP'

Anadolu'nun dört yanında ciddi sorunların olduğunu dile getiren Tekin, tarımda çiftçilerin traktörünün hacizli olduğunu, Kırıkkale'de de icra dosya sayısının 5 bin olduğunu anlattı.
Tekin, şunları söyledi: ''Sayın Başbakan, emeklinin durumu perişan, işsizlik yüksek, esnaf ve çiftçi ağlıyor. Bu ülkede sadece Sayın Başbakan, halinden memnun herkesi kendi gibi görüyor. Sabah kalkıyor, yandaşlarının durumunun iyi olduğunu görünce, halkın da durumunun iyi olduğunu sanıyor. Sayın Başbakan, bak burnunun dibinde Kırıkkale var, buraya bir gel, esnafın sorununu dinle, emekliler ile birlikte ol. Bunların gündemi değiştirme merkezleri var. Her dönem seçim zamanında gündemi değiştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Yandaş medyayı kendilerine çekerek istedikleri şeyleri yaptırıyorlar. Libya'da isyan olur, CHP'ye bağlanır, bilmem nerede deprem olur, CHP'ye bağlanır, neden? Çünkü CHP'nin 3,5 ay sonra neler yapabileceğini biliyorlar. 'Biz her yeri esir aldık' diyorlar, esir alamadığınız tek yer CHP. Senin buna gücün de yetmez ey AKP...''

İktidara geldikleri zaman üreticinin üretim gücünü yükselteceklerini ve esnafın satışlarını yükseltmesi için gereken çalışmaları yapacaklarını belirten Tekin, ''Üreticinin üretim gücü yok, tüketicinin alım gücü yok. Böyle bir ülkede Başbakan halen 'ekonomimiz iyi' diyor.  Türkiye 3,5 ay sonra seçimlerde AK Parti'den kurtulacak. Aile sigortamız ile her vatandaşımıza sigorta yapacağız. Türkiye'nin çar çur edilen, yolsuzluklar ile götürülen kaynaklarını halka dağıtacağız. Bu konuda sizlere söz veriyorum'' diye konuştu.
 

Saadet Partisi'ni ziyaret

Kırıkkale Vatan İçin Can Verenler Federasyonu'nu da ziyaret eden Tekin, Kırıkkale'nin en çok şehit veren il olduğunu bildiğini söyledi. Şehitlerin asla unutulmaması gerektiğini ifade eden Tekin, şehit olan çocukların çoğunun maddi geliri iyi olmayan ailelerin çocuğu olduğunu ileri sürdü. Saadet Partisi İl Başkanlığını da ziyaret ederek, parti yöneticilerine Necmettin Erbakan'ın vefatı nedeniyle taziyelerini ileten Tekin, ''Milli duruşun en önemli liderlerinden merhum Erbakan, hiçbir zaman devletin kurumları ile kavga etmedi. Bütün partiler ile iyi bir ittifak kuran Erbakan, milletin saygısını kazandı. Herkesin bu liderleri örnek alması gerekir'' dedi.

Alevi Bektaşi Derneğini de ziyaret eden Tekin, Alevi halkının desteklerini beklediklerini söyledi. Tekin, ''Alevi vatandaşların sorunlarını çözmek için gereken çalışmaları yapıyoruz. Etnik köken ayrımı yapmadan CHP olarak, bütün milletimiz için çalışmalarımızı yapacağız'' diye konuştu. Tekin ve beraberindekiler son olarak Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Kırıkkale Şubesine de ziyaret etti.
 

'CHP, bir çınar gibidir'

Kırıkkale'deki incelemelerini tamamlanmasının ardından Ankara'ya dönen Tekin ve beraberindekiler, Elmadağ İsmetpaşa Mahallesi'ndeki CHP İlçe Teşkilatını da ziyaret etti.
Partililerle görüşen Tekin, şöyle konuştu: ''Sizden bir isteğim var, sandıklarınıza sahip çıkın, gerisini bize bırakın. Zaman zaman örgütlerimize çok ciddi haksızlıkların yapıldığını biliyorum. Değerli arkadaşlar 40 yıl, yarım asır iktidardan uzak kalacaksınız ama örgütleriniz dimdik. Çok kolay değil, dünyada da bu böyle. Türkiye'de hiç yok. Türkiye'de o devasa partiler vardır çok iyi hatırlarsınız. ANAP'ı, DYP'si, DSP'si bir iktidarlık ömürleri vardır. İktidar gitti mi ömürleri bitiyor ama CHP bir çınar gibidir. CHP'nin bir eksiği var, birbirimizi sevmiyoruz; birimizi sevmeyi becerirsek başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Bu sevgisizlik zincirini kırarsak çok şeyler başaracağız. Türkiye'nin beklentisi sadece ve sadece bir tek umudu kaldı o da CHP'dir''.