CHP, üniversiteli işsizleri sordu

CHP, üniversite mezunu işsizlerin sorunlarının belirlenmesi ve iş olanakları yaratacak politikaların tespit edilmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

28 Nisan 2010 Çarşamba, 08:05
Abone Ol google-news

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, 2006'dan itibaren açılan yeni üniversitelerle beraber, öğrenci sayısında büyük artış meydana geldiğine işaret edildi.

Her yıl çok sayıda öğrencinin mezun olmasıyla diplomalı işsizliğin hızla büyüdüğünün belirtildiği gerekçede, 2009 itibariyle yükseköğretimliler arasındaki işsizlik oranının yüzde 13,5 olduğu vurgulandı.

Eğitim sisteminin, üniversite mezunu genç işsizler ordusu yarattığı ifade edilerek, ''İstihdam olanakları ve Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu meslekler dikkate alınmaksızın, plansızca açılan bölümlerden mezun olmuş çok sayıda diplomalı işsiz bulunmaktadır. Bu işsizleri birçoğu ise değişik meslek edindirme kurslarına katılarak, yeni belge sahibi olmaya ve bu belgeleriyle iş bulmaya çalışmaktadır' denildi.

Gerekçede, Türkiye'nin eğitim sisteminin ciddi bir şekilde masaya yatırılması, devletin hedeflerinin doğru belirlenmesi, üniversiteli işsizler sorununa bir an önce çözümler üretecek yeni politikalar oluşturulması gerektiği vurgulandı.