CHP'den 1 Mayıs 1977 olayları için araştırma istemi

CHP, Taksim Meydanı'nda 1977 yılında düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları sırasında 37 kişinin yaşamını yitirdiği olayların aydınlatılması için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

30 Nisan 2009 Perşembe, 07:44
Abone Ol google-news

CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinde, 1 Mayıs 1977 tarihinde İstanbul Taksim Meydanı'nda gerçekleştirilen kutlamalarda 37 kişinin yaşamını yitirdiği olayın, ''tarihe kanlı 1 Mayıs'' olarak geçtiği belirtildi.

Üzerine çok şey yazılıp söylenen olayın bir türlü aydınlığa kavuşturulamadığı, gerçek suçluların bulunamadığı bildirilen önergede, şunlar kaydedildi:
''Kurşunları atanlar kimlerdir? Kim onlara emir vermiştir? Kışkırtma var mıdır? Bu kişilerin amaçları nelerdir? Intercontinental Otelinin 5'inci katı 1 Mayıs günü boşaltılmış mıdır? 510, 511, 512 numaralı odalarda kimler vardır? Bu odalardan ateş edilmiş midir? 2 Mayıs günü otelin önünde bir bomba patlatılıp kırılan camların yerine ithal cam takılıp, kanıtlar yok edilmiş midir? Bütün bu sorular yanıtsız kalmıştır. Aradan 20 yıl geçtiği için konu hukuksal olarak zaman aşımına uğramıştır ama olayın büyüklüğü, gerçeğin ortaya çıkarılamaması, toplum vicdanını hala sızlatmaktadır. Demokratik hukuk devletinde toplumun barış içinde yaşayabilmesi ve ileriye güvenle bakabilmesi için hiçbir şey, hele 37 masum insanın canını yitirdiği bir acı olay örtülü kalamaz, zaman aşımına uğradı diye kapatılamaz.''

Önergede, açık toplumun sağlanması, demokrasinin gelişmesi, 1 Mayıs'ların bundan sonra barış ve güvenlik içerisinde kutlanabilmesi için Taksim'de 1 Mayıs 1977 tarihinde meydana gelen olayın karanlıkta kalan noktalarının aydınlatılması için Meclis Araştırması açılması istendi.