CHP'den Aziz Kocaoğlu'na destek

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin, aralarında Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da bulunduğu 130 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. Duruşmayı CHP İzmir Kadın Kolları, İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu ile bazı parti yöneticileri de izliyor.

11 Ekim 2012 Perşembe, 11:06
Abone Ol google-news

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bazı sanıklar ile avukatları katıldı.

Kocaoğlu'nun adliyeye gelişi sırasında CHP İzmir Kadın Kolları üyeleri sevgi gösterisinde bulundu. Duruşmayı izlemek üzere CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu ile bazı CHP yöneticileri de adliyeye geldi.

İddianame

Cumhuriyet Savcısı Birol Çengil tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Genel Sekreter Pervin Şenel Genç ve eski genel sekreter yardımcısı Sait Ersu Hızır, ''suç örgütü kurup yönetme'' ile suçlanıyor. Sanıkların bu suçtan 2 ile 6 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.
Kocaoğlu için ayrıca ''ihaleye fesat karıştırma'', ''edimin ifasına fesat karıştırma'', ''güveni kötüyü kullanma'', ''yolsuzluk ve usulsüzlüğü görmezden gelerek suçu bildirmeme'', ''zincirleme olarak hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma'', ''sahte belge düzenleme'', ''İmar Kanunu'na aykırı inşaat yaptırma'' suçlamalarıyla toplam 100 ile 249 yıl arasında değişen hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede, diğer sanıkların da ''suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, örgüte bilerek isteyerek yardım etme, örgütün faaliyeti kapsamında çok sayıda ihaleye fesat karıştırma, ihalelerde baskı cebir tehdit uygulama, edimin ifasına fesat karıştırma, haksız menfaat temin etme, hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, belgelerde sahtecilik, suçu ve suçluları gizleme'' suçlamalarıyla çeşitli hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.
 


Eylemler


İddianamede, belediyede fesat karıştırıldığı öne sürülen ihaleler ve hizmet alımlarına detaylarıyla yer veriliyor.

Çankaya 10 No'lu katlı otoparkının 10 Şubat 2011'de yapılan 1 yıllık kiralama ihalesi, Balkan Halk Dansları Festivali ile ilgili yapılan hizmet alım ihalesine fesat karıştırıldığının ileri sürüldüğü iddianamede, ESHOT Genel Müdürlüğü'ne ait 750 yeni otobüs durak yerinin kiraya verilmesine yönelik ihale için belediye meclisinin reklam geliri karşılığında buranın kiraya verilmesi için oy çokluğuyla aldığı karara da yer veriliyor.

İddianamede, öğretmenlere şal ve kaşkol dağıtımı, Seferihisar'dan mandalina alımı ve konaklama giderlerindeki usulsüzlüklere ilişkin çeşitli iddialar da bulunuyor.