CHP'den Hulusi Akar'a: Gücü 93 yaşındaki Rahşan Hanım'a yetiyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, KKTC'nin kuruluş yıldönümünde Rahşan Ecevit'e saygısızlık yapılmasına tepki gösterdi.

17 Kasım 2016 Perşembe, 19:54
Abone Ol google-news

<video:632157>

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, KKTC'nin kuruluş yıldönümünde Ankara'daki resepsiyonda Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın korumaları "komutan gelecek" diyerek 93 yaşındaki Ecevit'i asansöre bindirmek istememesine tepki gösterdi.

Özgür Özel'in Genel Kurul'da yaptığı konuşma Meclis tutanaklarına şöyle yansıdı:

"Sayın Başkanım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 33'üncü Kuruluş Yıl Dönümü'yle ilgili hafta boyunca değerlendirmelerde bulunduk. KKTC'nin Kuruluş Yıl Dönümü'nde dün Ankara'da bir resepsiyon yapıldı. 

Bu resepsiyona Kıbrıs Barış Harekâtı'nın kahramanı, Kıbrıslıların sevgilisi, partimizin geçmiş Genel Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti başbakanlarından Sayın Bülent Ecevit'in değerli eşi Rahşan Hanım da davet edildi. 93 yaşındaki Rahşan Ecevit protokolde geleneksel olarak olması gereken yerde ağırlanmadı. Genelkurmay Başkanı ve Başbakan Yardımcısı A protokolde otururken Rahşan Hanım'a bir davet ve bir yer gösterme yapılmadı.

Bu nezaketsizliği olgunlukla karşılayan Rahşan Hanım resepsiyonun sonunda ayrılmak için ve yaşı gereği de mecbur olduğu asansörü kullanmak istediğinde Genelkurmay Başkanının özel koruma ekibi ki onlar 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanını korumak yerine esir düşürmüşlerdi ama Rahşan Hanım'dan Genelkurmay Başkanının asansörünü koruyabildiler. Rahşan Hanım'ı asansöre sokmama, girmesine rağmen kullandıkları sözlerle; Rahşan Hanım'a önce "Asansör komutana ait. Komutan ayrılış yapacak, sonra binersiniz.", daha sonra da asansörün mekanizmasına müdahaleyle kullanılmaz hâlde tutma gibi büyük bir ayıba imza attılar. 

Bugün hem sosyal medyada hem İnternet sitelerinde yer alan bu olay önümüzdeki günlerde de tartışılacak. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu davranışı kınıyoruz. Yetkililerden açıklama bekliyoruz. Ve Genelkurmay Başkanını, 15 Temmuzun utancı yüzünde, izleri boynundayken gücünün 93 yaşındaki Rahşan Hanım'a yetiyor olmasından dolayı da kendisini esefle kınıyoruz."