CHP'den Suriye mektubu

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Suriye ile ilgili olarak Sosyalist Enternasyonal Başkanı ve Yunanistan eski Başbakanı George Papandreou'ya dün akşam bir özel mektup verdi.

16 Temmuz 2012 Pazartesi, 10:04
Abone Ol google-news

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Sosyalist Enternasyonal Başkanı ve Yunanistan eski Başbakanı George Papandreou'nun davetiyle Samos Adasında düzenlenen 14. Geleneksel Symi Sempozyumuna katıldı.

Oran, 15 Temmuz, Pazar günü geçtiği adada dün akşam AB Komisyon Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Yüksek Komiseri Catherine Ashton, Papandreou ile birlikte bir saat süren üçlü toplantı yaptı.


Oran'ın önerisi

Toplantıda Oran'ın Sosyalist Enternasyonal'in Suriye Politikası ile ilgili BM ve Arap Birliği ile koordinasyon halinde, barış sürecine güç verecek, bölgeyi ziyaret ederek Suriye'de çatışmanın tüm tarafları ile görüşecek bir çalışma grubu kurulması önerisi de görüşüldü.

Konuya ilişkin bir yazılı açıklama yapan Oran şöyle dedi:

"Sosyalist Enternasyonal Başkanı ve dostum George Papandreou ile Sosyalist Enternasyonal'in Suriye'de yaşanan gelişmelere karşı atması gereken adımları görüştük. Suriye'de yaşanan son gelişmeler dünya sosyal demokratları ve ilerici güçlerinin sessiz kalamayacağı bir aşamaya ulaşmış durumda.

Dünya sosyal demokratları ile sosyalistlerinin çatı organizasyonu olan Sosyalist Enternasyonal'in daha proaktif adımlar atması gerekiyor. BM ve Arap Birliği koordinasyonunda bölgeye giderek, tüm taraflarla görüşecek ve barış sürecine aktif katkı sağlayacak bir çalışma grubu kurulması önerimi Dostum Papandreou'ya ilettim. Kendisi de buna olumlu yaklaştı. En kısa sürede bu grubun aktif bir şekilde çalışmaya başlayarak, akan kanın durmasını, feryad eden insanların derdine derman olmasını ve bölgedeki sıcak savaş ihtimalini uzaklaştırmasını bekliyorum."