CHP'li Gürsel Tekin: "İstanbul talan ve tahribatla karşı karşıya"

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İstanbul'u talan ettiğini söyleyerek, bakanlığın 'rant projelerine' tepki gösterdi. Tekin, “Halk salgınla ve onun yarattığı ekonomik sorunlarla boğuşurken iktidarın talan planları tam gaz devam ediyor. İstanbullu her gün yeni bir yağma, talan ve rant, haberine uyanıyor." diye konuştu.

21 Şubat 2021 Pazar, 12:38
CHP'li Gürsel Tekin:
Abone Ol google-news

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın iki ilçede plan değişikliği yaptığını söyleyerek, bakanlığın 'rant projeleri' hakkında şu ifadeleri kullandı:

"İktidar partisinin belediyecilik anlayışı sayesinde adeta talan edilen İstanbul, şimdi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle talana devam ediyor.

Eyüpsultan Kemerburgaz’da rezerv yapı alanı ilan edilen binlerce metrekarelik alan imara açılmış, plan delinerek “orman-kentsel yeşil ve spor alanı” fonksiyonuna sahip parsellere “konut-ticaret” fonksiyonu verilmişti. Kemerburgaz’dan sonra bugün, iki ilçede daha plan değişikliğine giderek tam gaz talan politikasına devam edildi.

Sarıyer’de doğal sit alanı olan bir bölge "kontrolü kullanma" alanına dönüştürülerek yapılaşmaya açılacak.

Bunun yanı sıra Beşiktaş ilçemizde askeri lojmanlarında içinde bulunduğu yaklaşık 14 dönüm kamu alanı, yapılan plan tadilatı ile ticaret, turizm ve konut alanına çevrildi. Bu şehrin son ihtiyacı yeni yapılaşmadır. Tüm bu plan değişiklikleri insan ve nüfus yoğunluğunu artıracak adımlardır. Yapılan işlemler kamunun yararına değildir."