CHP'li kadınlardan Arınç'a kahkahalı tepki: IŞİD'den ne farkı var?

İzmir'in Güzelbahçe İlçesi'nde çoğu kadın yaklaşık 500 CHP'li, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Bursa'da bayramlaşma sırasında kadınların kahkaha atmasıyla ilgili yaptığı konuşmaya tepki gösterdi.

30 Temmuz 2014 Çarşamba, 15:18
Abone Ol google-news

 CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, "Bunun IŞİD'den ne farkı var. IŞİD, işgal ettiği yerlerde kadınların sokağa çıkmasını yasakladı. Yoksa bizim ülkemizde, AKP zihniyetinin uygulayacağı ilk adımı olmasın. Önce 'Gülmeyin' diyecekler, sonra 'Sokağa çıkmayın' diyecekler, sonra da ne olacak bilmiyorum" diye konuştu. Arınç'a, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız da sert tepki gösterdi.

Güzelbahçe Belediyesi'ne ait düğün salonunda bugün saat 11.30'da, çoğu kadın yaklaşık 500 CHP'li, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Bursa'daki bayramlaşmada, "İffet çok önemli. Sadece bir isim değil, kadın için de bir süstür; iffet. Erkek için de bir süstür. İffetli olacak. Erkek de olacak. Zampara olmayacak. Eşine bağlı olacak. Kadın ise o da iffetli olacak. Mahrem- namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak. Bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak, iffetini koruyacaksın" sözlerine tepki göstermek için bir araya geldi.

CHP'li kadınlardan Arınç'a kahkahalı tepki - VİDEO



Güzelbahçe Belediye Başkanı CHP'li Mustafa İnce, CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Ednan Aslan, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, Urla Belediye Başkanı CHP'li Sibel Uyar tepkilerini dile getirdi. Urla ve Güzelbahçe belediye başkanları İzmir'in kadınlarının nerede gülüp nerede ağlayacaklarını çok iyi bildiklerini kaydetti. Arınç'ın sözlerine en sert tepkiyi CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız gösterdi. Yaklaşık 12 yıldan bu yana iktidarda bulunan AK Parti hükümetinin benzer söylemleri alışkanlık haline getirdiğini savunan İnanç, şöyle konuştu:

"İffeti ve ahlakı kadın üzerinden tanımlamak, bunu yaparken kadını bir meta haline getirerek, ahlaksızlık yapıp oradan ahlak çıkartmak ancak bu ahlaksız iktidara ve Bülent Arınç'a yakışır. Sayın Arınç'a şunu söylemek gerekiyor, zaten sizin yarattığınız Türkiye'de bırakın kadınları gençler ve yaşlıların dahi gülecek, kahkaha atacak hali kalmadı. İktidarın yalnızca son 1 yılına baktığınızda yaşanan olaylar nedeniyle binlerce anne ağladı. Uludere'de, Suriye'de ve Soma'da ölenlerin sorumluluğu sizdedir sayın Arınç. Soma'daki anneleri ağlatan, oradaki evlatları yetim bırakan sizin iktidarınızdır, sizin örümcek kafalı anlayışınızdır sayın Arınç. Ayrıca Türkiye'deki kadın cinayetleri ve küçük yaştaki kızların evlendirilmesinin sebebi de sizlersiniz. Kadınlarımız 10 Ağustos'ta kahkahalarıyla bu örümcek kafalılara dur diyecek. Ben sayın Arınç'a şunu sormak istiyorum; Musul Konsolosu Özgür Yılmaz ve iki çocuğu ile kaçırıldı. Bayramın ikinci günü İstanbul'da kimin düzenlediği, kimin imkan tanıdığının hükümet tarafından açıklanamadığı, bir bayramlaşma gerçekleşti. IŞİD sempatizanlarının bayramlaşmasına göz yumanlara soruyorum, konsolosumuz nerede?"

"IŞİD'DEN NE FARKI VAR"


Türkiye'nin kahkaha seslerine ihtiyacı olduğunu aktaran CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven ise, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) göndermesinde bulundu. CHP'li Güven, Türkiye'nin kahkaha seslerine ihtiyaç duyduğunu, kısa süre önce 3 şehit verildiğini, bundan önce Soma'da 301 madencinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Güven, şöyle konuştu:"Dahası gün geçmiyor ki madenlerde insanlar can vermesin. Ama onlar nedense unutuluyor. Aileler çok büyük acı içindeyken zaten gülemiyorlar ki. Bugün Diyarbakır'da anneler gülmeyi unutmuş. Bunların nasıl çözüleceğinin düşünülmesi gerekirken, hükümetten biri kalkıp diyor ki kadınlar kahkahayla gülmesin. Bugün kadınlar ölüyor, dayak yiyor. Aslında yapılması gereken hükümetin bunların nedenini araştırmasıdır. Cinayete kurban giden kadınlar kahkaha attıkları için ya da iffetsiz oldukları için mi öldürüldüler? Yani öyle bir algı yaratılıyor ki sanki o kadınlar öldürülmeyi hak ediyor. Bugün 200 binden fazla çocuk okulu terk etmiş durumda, liseye gitmiyorlar. Okulu terk eden kız çocukları küçük yaşta evlenmek zorunda kalıyor. Böyle bir sistem kuruldu. Hükümetin amacı, kızları ve kadınları eve kapatmak. Aslında kadınlar kahkaha atmasın derken amaçları bu. Bunun IŞİD'den ne farkı var. IŞİD, işgal ettiği yerlerde kadınların sokağa çıkmasını yasakladı. Yoksa bizim ülkemizde, AKP zihniyetinin uygulayacağı ilk adımı olmasın! Önce gülmeyin diyecekler, sonra sokağa çıkmayın diyecekler sonra da ne olacak bilmiyorum. Ülkemizin çocukları ve kadınları mutsuz. Çocuk gelinlere engel olmayan bir hükümet var."

Açıklamanın ardından partililer, toplu fotoğraf çektirip kahkaha attıktan sonra birbirleriyle bayramlaştı.