CHP'li Toprak'tan Elon Musk iddiası: Şirketi birilerini zengin edecek

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, ABD’li iş insanı Elon Musk’ın şirketine Türkiye internet piyasasında aylık 703 TL karşılığında abone toplama imtiyazı verilmesi için “Birilerinin zengin edilmesinden öte bir şey değildir” yorumunu yaptı.

15 Şubat 2021 Pazartesi, 13:11
CHP'li Toprak'tan Elon Musk iddiası: Şirketi birilerini zengin edecek
Abone Ol google-news

Elon Musk'ın CEO'luk görevini üstlendiği SpaceX şirketinin en önemli projelerinden biri olarak gösterilen uzaydan intenet projesi Starlink için Türkiye'de de ön kayıtlar başladı. 

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, geçtiğimiz ­günlerde Erdoğan ile görüşen ABD’li iş insanı Elon Musk’ın şirketine Türkiye internet piyasasında aylık 703 TL karşılığında abone toplama imtiyazı verilmesi için “birilerinin zengin edilmesinden öte bir şey değildir” yorumunu yaptı.

Toprak açıklamasında şunları kaydetti:

"İktidar, Elon Musk’ın uydu internet şirketi Starlink’e Türkiye pazarını açtı. Aylık abonelik başlangıç ücreti tüm dünyada tek fiyat olmak üzere 99 dolar (703 TL) olarak açıklandı. Dünyada en yavaş- en pahalı internete mahkûm edilen Türkiye’de, milyonlarca hanede internet yok iken Musk’ın şirketine Türkiye internet piyasasında abone toplama imtiyazı verilmesi, birilerinin zengin edilmesinden öte bir şey değildir." dedi.

Güney Afrika asıllı ABD’li iş insanı Elon Musk, sahibi olduğu SpaceX şirketi üzerinden Türk haberleşme uydularını fırlatarak elde ettiği kazançlarına şimdi de Türkiye pazarının Starlink Uydu internet pazarlamasına açılmasıyla yeni kazançlar ekleyecek. Dünya çevresine 2027 yılına kadar yerleştirilecek 12 bin uydu ile tüm dünya ülkelerine olağanüstü hızda uydu internet servisi sağlayacağı duyurulan Starlink, abone talebine göre internet uydu sayısını 42 bine kadar çıkartacağını açıkladı. 2027 yılında tam kapasiteyle uydu internet servisi sağlayacak olan Starlink şu ana kadar 1021 internet uydusunu yörüngeye yerleştirmiş durumda ve bu yılın sonuna doğru Türkiye’nin Starlink’in kapsama alanına gireceği kaydediliyor."

ERDOĞAN’LA TELEFONDA GÖRÜŞTÜLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Mus ile telefon görüşmesi yapmıştı. Erdoğan görüşmeye ilişkin şu açıklamayı yapmıştı:

"Sevgili kardeşim, bugün Tesla ve SpaceX'in Kurucusu Elon Musk ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. "Görüşmede, Türkiye'deki kamu ve özel sektör kurumları ile şirket arasında uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda iş birliğine ilişkin hususları ele aldık. "Teknoloji alanında ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmeyi ve Milletimize fayda sağlama amacıyla bu alanda atılan her adımı desteklemeyi sürdüreceğiz."

STARLİNK NEDİR? 

Starlik, en kaba tabirle doğrudan uydudan internet hizmeti veren sistemin ve bu hizmeti veren şirketin adıdır. Yeryüzüne ortalama 550 km mesafeye konumlandırılan mini uydularla Dünya’nın çevresini sarıp, yüksek hızda ve düşük gecikmede internet hizmeti sağlamayı amaçlar. Diğer uydudan internet hizmetlerinden en büyük farkı, söz konusu uydu ağının birbirine entegre olarak çalışmasıdır. 

Şubat 2021 itibarı ile Dünya yörüngesinde 1000’in üzerinde Starlink uydusu bulunuyor. Elon Musk’ın hedefi ise bu uydu sayısını önümüzdeki yıllarda 42 bin adede çıkarmak. Bu sayede Dünya’nın çevresi bir küre sarılacak ve hemen her bölgesine yüksek hızlı internet bağlantısı sunulabilecek. 

Starlink modemi ve anteni için 499 dolar ve ardından internet hizmeti için de ayda 99 dolar ödeme yapılması gerekiyor. Şu an için hizmet Türkiye’de olmadığı için TL bazında fiyatı netleşmiş değil.