Çiftleşen kutup ayılarını korkuttu: 30 gün hapis cezası

Norveç'teki Svalbard Adası'nda iki kutup ayısı çiftleşmek için bir araya geldiler. Bu sırada arabasıyla 50 metre uzaktan geçen erkek, 'ayıları korkutup rahatsız ettiği' gerekçesiyle hapis cezasına çarptırıldı.

24 Ekim 2018 Çarşamba, 17:41
Abone Ol google-news

Çiftleşmek için bir arada bulunan kutup ayılarına aracıyla çok yakın mesafeden hızlı bir şekilde geçen Norveçli kişiye 30 gün hapis cezası verildi. Norveç’te bulunan North Troms Bölge Mahkemesi tarafından alınan karara göre, 50’li yaşlarında bulunan Norveçli bir erkek, arabasıyla çiftleşen kutup ayılarını rahatsız ettiği için 30 gün hapisle cezalandırıldı.

Sputnik'in aktardığı NRK'nın haberine göre mahkeme, Svalbard Adası’nda bu yılın nisan ayında gerçekleşen olayda, adamın arabasıyla kutup ayılarının yaklaşık 50 metre yakınından geçtiği ve kutup ayılarının korkup rahatsız olarak kaçtıklarını tespit etti.

‘OLABİLDİĞİNCE ÇABUK UZAKLAŞMAYA ÇALIŞTIM’

Kutup ayılarını rahatsız eden erkek ise, kendisini ‘kutup ayılarından olabildiğince çabuk uzaklaşmak için’ gerçekleştirdiği gerekçesiyle savundu. ‘Soğuktan ötürü tehlikeli durumda olan iki kişiyi almak üzere aracını kullandığını’ belirten şahıs, çiftleşen kutup ayılarını gördüğünde ise ‘rahatsızlık vermemek için’ hızlı bir şekilde bölgeden uzaklaşmak istediğini belirtti.

Söz konusu kişinin avukatı Thomas Hansen’e göre, kutup ayılarını rahatsız eden sürücü, suçunu kabul etti ve cezanın kendisi için sürpriz olmadığını ifade etti. Avukat Hansen ayrıca, verilen hapis cezasıyla ilgili olarak “Kutup ayılarına yakın mesafede araç kullanmak suçu normalde para cezasına tabii olsa da, kendisiyle ilgili daha önce denetimli serbestlik hükmü bulunduğu için doğrudan hapis cezası verildi” ifadelerini kullandı.

 

 

 

‘MOTOR SESİ AYILARIN HAYATINI KAYBETMESİNE YOL AÇABİLİR’

 

Öte yandan, kutup ayısı araştırmacısı Jon Aars’a göre, kutup ayılarının motor sesine verdikleri tepki dramatik sonuçlara yol açabilir. Ayıların bir kısmı motor sesine tepki vermezken, bazıları bu sesten kilometrelerce ötede duysa dahi rahatsız olabiliyor ve uzun süre boyunca kaçarken meydana gelen vücut sıcaklığı değişimi sonucunda hayatını kaybedebiliyor. Aars, ‘kutup ayılarına ilişkin kanunların bulunmasının, onların korunması açısından hayati öneme sahip olduğuna’ dikkat çekti.

 

Olayın gerçekleştiği Svalbard adaları ise, insan nüfusunun sayısından fazla olan üç bin büyük etobur hayvana ev sahipliği yapıyor. (KAYNAK)