Çilek üretiminde dünya ile yarışıyoruz

Türkiye'de çilek üretiminde Silifke'den sonra ikinci sırayı alan Aydın'ın Sultanhisar ilçesinde çilek hasadı başladı. Hasatla beraber ihracatına da başlanan çilek üretiminde Sultanhisarlı üreticiler, her geçen yıl üretimi ve kaliteyi artırarak dünyada ilk sırayı hedefliyor.

25 Nisan 2011 Pazartesi, 08:13
Abone Ol google-news

Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Ziraat Mühendisi Bilal Tarhan, ''İlçemizde 5 çeşit çilek üretilmektedir. Figo fide kullanılarak yaz dikim metoduyla yetiştiricilik yapılmıştır. Üzerinde çalışılan 5 çilek çeşidinin fenolojik, pomolojik ve verim özellikleri incelenmiştir. Çalışmada Calgiant en verimli çeşit olarak saptanmış, bu çeşidi Camarosa, Ventana, Selva ve Elsanta çeşitleri izlemiştir. Kalite özellikleri bakımından çeşitler arasında en iri meyveler Calgiant ve Camarosa'dan alınmıştır. Elsanta en yüksek Suda Çözünür Kuru Madde Miktarına ve Camarosa en düşük asit içeriğine sahip çeşitler olarak belirlenmiştir.

İlçemiz çilek üretiminde dünya sıralamasında 3, Türkiye'de Silifke'den sonra 2. sıradadır. Sultanhisar'da 35 bin ton çilek üretimi yapılmaktadır. Bunun yüzde 70'i Rusya, Ukrayna, Romanya, Sırbistan'a ihraç edilmektedir. Bu yıl ilk olarak İran gibi ülkelere ihracatımız başladı. Hasat mevsiminin açılması ve ilk ihracatımızı yapmanın sevincini yaşıyoruz. Bu üretimden Sultanhisar 20 milyon dolar gelir elde ediyor.'' dedi


Çilek üreticisi memnun

Sultanhisar'da üreticilik yapan Vezin Akçay, çileğin 1.70 liradan iç piyasaya satıldığını, bu yıl çilek üreticisinin yüzünün güldüğünü söyledi.

Akçay, ''İhracattaki başarımız kaliteli fide, iyi tarım uygulaması, çileğin yol dayanıklılığı, ambalaj farkından kaynaklanmaktadır. Bir dekar araziden 5 ton ürün hasadı alınmaktadır. Bu yıl yaz çileği ve kış çileği olarak çift ürün hasadı yapılıyor, aylarca verdiğimiz hizmeti işte böyle ilk hasadımızı toplayarak yurt dışına yollamanın sevincini yaşıyoruz'' dedi.