Çin'de 6,6 büyüklüğünde deprem: 75 ölü

Şinhua ajansı, merkez üssü eyalet başkenti Lancou'ya yaklaşık 200 kilometre uzaklıktaki Dinşi kenti olan sarsıntıda 75 kişinin öldüğünü ve 412 kişinin yaralandığını duyurdu.

22 Temmuz 2013 Pazartesi, 06:07
Abone Ol google-news

Şinhua ajansı depremin, sabah saat 07.45 sularında meydana geldiğini, Minşien ve Cangşien yerleşim bölgelerini etkilediğini duyurdu. Depremin merkez üssünün yerin 20 kilometre altında olduğu belirtildi. Çin'in resmi Şinhua ajansının haberine göre, depremin merkez üssü eyaletin başkenti Lancou'ya yaklaşık 200 kilometre uzaklıktaki Dinşi kenti.

Gansu eyaleti 26 milyonluk nüfusuyla Çin'in en az nüfusa sahip bölgelerinden. Depremin merkez üssünün eyaletin dağlık ve küçük köylerinin bulunduğu kırsal alanda olduğu ifade ediliyor.

Yerel hükümet, eyaletin Minşian ve Cangşian kasabalarını etkileyen depremde toplam 412 kişinin yaralandığını açıkladı. Deprem nedeniyle bin 200 evin yıkıldığı, 21 bin evin zarar gördüğü belirtildi. Bölgede 400'den fazla artçı sarsıntının yaşandığı kaydedildi.

Depremin meydana geldiği bölgenin dağlık ve kırsal alanlardaki küçük yerleşimler olması nedeniyle bazı yerlere ulaşmakta güçlük yaşandığı belirtiliyor.

Bölgeye silahlı polisin yanı sıra arama-kurtarma çalışmaları için 2 bin askerin sevkedildiği, 500 çadır ve 2 bin battaniyenin gönderildiği bildirildi.

Bölgede Minşien, Çangşien, Maçüen ve Sızu başta olmak üzere birçok yerleşim yeri ile iletişimin güçlükle sağlandığı, elektrik kesintisi olduğu ve sıklıkla toprak kayması vakalarının meydana geldiği aktarılıyor.

Yetkililer, afet bölgesine arama-kurtarma ve tıbbi yardım ekiplerinin ulaştığını ve çalışmalarına başladığını açıkladı. Sarsıntının komşu eyalet Şaanşi'nin başkenti Şian'dan da hissedildiği ifade edildi.

Deprem bölgesinde yağmur beklendiği için yetkililer toprak kaymasına karşı uyarıda bulundu.

Çin'de son yılların en büyük depremi güneybatıdaki Sıçuan eyaletinde meydana gelmiş ve 7,9'luk sarsıntının ardından 90 bin kişi hayatını kaybetmiş ya da kaybolmuştu.