Çin'de dış ticarette bu yıl da istikrar bekleniyor

Çin'de dış ticaretteki istikrarın bu yıl da korunacağı ancak dış ticaretin artış hızının yavaşlayabileceği açıklandı.

22 Nisan 2011 Cuma, 13:37
Abone Ol google-news

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan rapora göre, bu yılın ilk çeyreğinde Çin'in dış ticaret hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29.5 oranında artarak 800 milyar 310 milyon ABD Dolarına ulaştı. Raporda, ithalattaki artışın ihracattaki artışı geçmesinden dolayı 1 milyar dolar tutarında ticaret açığı verildiği ve bu açığın son 6 yıl içinde bir çeyrekte görülen ilk ticaret açığı olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca, bu yıl iç talebin sürekli artması, ithalata yönelik politik desteklerin pekiştirilmesi ve uluslararası piyasada büyük mallarda fiyat artışı olması gibi unsurlara dikkat çekilerek, bu gelişmelerin etkisiyle ithalattaki büyüme hızının, ihracattaki artış hızını geçebileceği ve ticari dengenin daha da iyileşeceği ileri sürüldü.


Enerji ihtiyacı arttı

Çin Devlet Enerji Müdürlüğü yetkilileri, ülkedeki enerji ihtiyacının bu yılın ilk çeyreğinde hızlı bir şekilde arttığını, ancak enerji fiyatlarındaki istikrarın korunduğunu bildirdi.

Yetkililer, yılın ilk çeyreğinde kömür, ham çelik, çimento, termal elektrik ve ham petrol ürünlerine ihtiyacın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 ila 12 arasında değişen oranlarda arttığını belirtti.

Ülke içinde ve dünyadaki siyasi-ekonomik gelişmelerden dolayı Çin'in enerji alanındaki gelişiminde istikrarsızlık ve belirsizlik unsurları oluştuğuna işaret eden yetkililer, enerji sektörünün bu yıl çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.


Şehirlerdeki işsizlik oranı yüzde 4,1

İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, şehirlerde 9,09 milyon kayıtlı işsiz bulunduğunu açıkladı.

Bakanlık sözcüsü Yin Çengci, yılın ilk çeyreğinde 3,03 milyon kişiye istihdam olanağı yaratıldığını söyledi.

Çin hükümeti bu yıl şehirlerdeki issizlik oranını yüzde 4,6'nın altında tutmayı ve 9 milyon kişiyi daha istihdam etmeyi hedefliyor.