Çocuklarına aşı yaptırmayan aile mahkemelik oldu

2,5 yaşındaki çocuklarına aşılarını yaptırmayan aile bu sebeple çocuklarının ellerinden alınacağını söyledi.

10 Aralık 2013 Salı, 11:47
Abone Ol google-news

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bir aile, ulusal aşı programı içerisinde yer alan karma aşıları çocuklarına yaptırmayınca mahkemelik oldu.

AŞI YAPTIRMAYAN AİLEYE DAVA AÇILDI

 Aşılarda maymun ve domuz kanı bulunduğunu ileri süren aile, devlet yetkililerinin çocuklarını ellerinden almakla kendilerini tehdit ettiğini ileri sürdü. İnternet üzerinden yaptığı araştırmaların yanı sıra, eczacı ve bazı doktorlarla görüşmelerinin ardından adı geçen aşılardan bazılarının zararlı olduğunu tespit ettiklerini ve bu yüzden çocuklarına bu aşıların yapılmasını istemediklerini belirten baba Serkan Kuş, “Bir araştırma yaptık. Aşının içerisinde bulunan maymun ve domuz kanı maddelerinin zararlı olduğunu öğrendik. Bunu Sosyal Politikalar Bakanlığı da kabul ediyor, ama zararı olduğu kadar yararının da olduğunu söylüyorlar” dedi.

BENİM ÇOCUĞUMU NASIL ALABİLİRLER

 Aşı yaptırmamakta direnince kendilerine dava açıldığını anlatan Serkan Kuş, “İlk Bandırma 3 Numaralı Toplum Sağlığı Merkezi bizi çağırdı. 'Çocuğu elinizden alacağız' dediler. Benim çocuğumu nasıl alabilirler? Kime gitsek bir hakim havası var. Hakkımızda dava açıldı. Ben çocuğumu ihmalle suçlanıyorum. Böyle bir şey olamaz” diye isyan etti.

SAĞLIK TEDBİRİ UYGULAMASI KARARI VERİLDİ

 Anne Sümeyya Sena Kuş ise, böyle bir kanun olmadığı halde kendilerine gösterilen bu davranıştan rahatsız olduklarını ve psikolojilerinin bozulduğunu ifade ederek, “2 buçuk yıl içerisinde psikolojimiz mahvoldu. Bizim gibi mağdur olan birçok insan var. Aşı yaptıran insanlara saygı duyuyorum ama bize de saygı duyulmasını istiyorum. Biz sürekli mağdur edildik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bandırma İlçe Müdürlüğü yetkilileri sürekli evime geldi. 'Çocuğunuzu polis zoruyla elinizden alırız' dediler. Sonra evimize polis geldi, mahallede bizleri sormuş. 'Nasıl, çocuğa bakabiliyorlar mı?' diye sormuşlar. Aşı insanların aklına kazınmış. Sağlık ocağındaki hemşire hiçbir dayanak göstermeden, yan etkilerini araştırmadan direkt aşı yapıyor. Ben çocuğumu tehlikeye atamam. Ben 2,5 yıldır gözlem yapıyorum, benim çocuğumun sağlığı yerinde, aşı yapılan çocuklara göre daha sağlıklı. Bize cahil gözüyle bakıyorlar. Çocuğumuz bizim her şeyimiz. Onun iyiliği için araştırma yapıyoruz. Eğer cahil olsak araştırma yapmayız. İki gün önce tekrar çağırdılar, aşı yaptırmazsak çocuğumuzu elimizden alacaklarını söylediler” diye dert yandı.

Bandırma Aile Mahkemesi'ne açılan davada ise, adı geçen aşılar yapılarak 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’nun 5/1-d maddesi uyarınca Azra Kuş’a sağlık tedbiri uygulanmasına karar verildi.

ÇOCUĞUN VELAYETİ ALINABİLİR

Bandırma Aile Mahkemesi tarafından çocuğa aşı yaptırılması yönünde verilen kararın yerinde olduğunu savunan Balıkesir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Tülin Küçükler Akyazar, "Bu kanunen doğru bir karardır. Kararın dayanağı 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanununun ilgili maddeleridir. Bu kanunlarda hapis cezasına kadar müeyyide uygulanabilir, hatta devlet tarafından çocuğun velayetinin aileden alınması da söz konusu olabilir” dedi.

Akyazar, bu durumun ortadan kaldırılabilmesi için bakanlığın bu aşıların içeriği hakkında açıklamalarda bulunarak şüpheleri gidermesi gerektiğini söyledi.