'Cumhuru düşünen başkan'ın İstanbul'daki makam aracı da Vosvos

Aldığı maaşını yoksul halka bağışlamasıyla bilinen eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica eşi ile birlikte İstanbul’a geldi. Mujica'ya İstanbul'daki programı için, ülkesinde olduğu gibi eski model bir Vosvos tahsis edildi.

30 Ekim 2015 Cuma, 10:00
Abone Ol google-news
<video:399975>

Türk Hava Yolları’na ait uçakla saat 23.55’de Paris’ten İstanbul’a gelen Jose Mujica’yı Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa tarafından karşılandı.

Mujica ve eşi daha sonra havalimanından ayrılarak konaklayacağı otele hareket etti. İstanbul’a gelen eski Uruguay Devlet Başkanı Mujica’nın Türkiye'de kalacağı 10 gün boyunca CHP'li bazı belediyeler tarafından konuk edileceğini öğrenildi.Uruguay Devlet Başkanı olduğu dönemde yaşantısıyla dikkat çeken Mujica için, İstanbul'daki programları için, Volkswagen marka mütevazı bir otomobili kullanacak.LÜKS YAŞANTIDAN KAÇTI

Jose Mujica yalın yaşam tarzı ve 12 bin dolara denk gelen aylık maaşının yüzde 90’ını bağışlaması ile "dünyanın en yoksul devlet başkanı" olarak nitelendiriliyordu.

Mujica, bağışlarını, yoksulların ve küçük girişimcilerin faydalanabileceği kurumlara yapıyordu. Bağışlardan sonra elinde kalan maaşı, Uruguay’daki aylık ortalama maaş olan 775 dolara denk düşüyordu.


Mujica, ülkesi Uruguay'da da İstanbul'daki gibi eski model bir Vosvos'u makam aracı olarak kullanıyordu.

Uruguay’da resmi görevliler için mal varlığı beyanında bulunmanın zorunlu olması nedeniyle, Mujica, 2010 yılında varlığını da açıklamıştı. O dönemde 1800 dolar olan mal varlığı, Volkswagen’in 1987 model bir Beetle modeliyle eş değerdeydi.Mujica, Uruguay devletinin liderlerine tahsis ettiği lüks konutta yaşamaktan kaçınmış, karısının başkent Montevideo'nun hemen dışında bulunan ve toprak bir yoldan ulaşılabilen çiftlik evinde kalmayı tercih etmişti.

Başkan ve karısı, birlikte tarlada çalışıyor, çiçek yetiştiriyorlar. Güvenliği ise sadece iki polis memuru ve üç bacaklı Manuela adlı köpek sağlıyor.

Mujica'yla ilgili hazırlanmış en kapsamlı kitap olan "İktidarda Bir Kara Koyun- Saraysız Başkan Jose Mujica" 20 yıl boyunca süren görüşmeler sonucunda yazılmış. Andrés Danza ve Ernesto Tulbovitz, Mujica'ya Başkanlığı öncesi ve sonrasında birçok yurt içi ve yurt dışı gezisinde eşlik Uruguay'ın önemli iki gazetecisi.