Dana eti yedi diye öldürüldü, gerçek sonradan ortaya çıktı

Hindistan'da Eylül ayında dana eti yediği söylentisi üzerine ailesinin önünde başı taşlarla ezilerek öldürülen adamın aslında keçi eti yediği ortaya çıktı.

31 Aralık 2015 Perşembe, 13:20
Abone Ol google-news

Polis, Uttar Pradeş eyaletine bağlı Dadri köyündeki lincin ardından 50 yaşındaki Muhammed Ahlak'ın evinden aldığı etleri tahlile göndermişti.

Times gazetesine göre, hazırlanan ön raporda incelenen örneklerin keçi eti olduğu belirtildi. Etlerin bir başka laboratuvara daha gönderileceği açıklandı.

İNEK KUTSAL SAYILIYOR

Olayda can veren Ahlak bir tarım işçisiydi. Saldırıda Ahlak'ın 22 yaşındaki oğlu da ağır yaralanmış, 6 kişi gözaltına alınmıştı. Hindistan'da sığır kesimi çok hassas bir konu ve inek-öküzler ülke nüfusunun yüzde 80'ini oluşturan Hindular tarafından kutsal sayılıyor.

Radikal'de yer alan habere göre; Uttar Pradeş ise, sığır eti kesimi, satışı ve tüketimi yasaklarının yakında daha da sıkılaştırıldığı eyaletler arasında. Sığır eti yasağı, bu eyaletlerde, hükümetin ne yenip ne yenemeyeceğine karışmaması gerektiğini söyleyen kesimlerin tepkisine yol açmış ve eleştirilmişti.

Muhammed Ahlak'ın 18 yaşındaki kızı Sacide, Indian Express gazetesine saldırganların köyden 100 kadar kişilik bir grup olduğunu söyledi.

11 EYALETTE DANA KESİMİ YASAK

Sacide, "Sığır eti yediğimizi söyleyip kapıları kırdılar, babamı ve abimi dövmeye başladılar. Babamı dışarı çekip taşlarla vura vura dövdüler" dedi. Hindistan'ın Uttar Pradeş de dahil 11 eyaleti ile iki özerk bölgesinde inek, öküz, boğa, dana kesimi yasaklanmıştı.