Danıştay saldırısı davası 23 Mart'ta

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay 2. Dairesi üyelerine ve Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan saldırılarla ilgili Alparslan Arslan'ın da aralarında bulunduğu 8 sanığın yeniden yargılanmasının, 23 Mart 2009 tarihinde yapılmasına karar verdi.

21 Ocak 2009 Çarşamba, 08:38
Abone Ol google-news

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne müzekkere yazılarak, Ergenekon davasının iddianamesi, dava dosyası ve duruşma tutanaklarının birer suretinin istenmesini kararlaştıran mahkeme, aynı mahkemeden, Ergenekon davası ile bu davanın birleştirilmesi yönündeki Yargıtayın bozma kararıyla ilgili görüşünü bildirmesini de istedi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin, Danıştay 2. Dairesi üyelerine ve Cumhuriyet gazetesine yapılan saldırılarla ilgili Alparslan Arslan'ın da aralarında bulunduğu 8 sanık hakkındaki kararı bozmasının ardından, yeniden mahkemeye gelen dava dosyasına ilişkin incelemesini tamamladı.

Duruşma tarihini 23 Mart 2009 olarak belirleyen mahkeme, tutuklu sanıklar Alparslan Arslan, Osman Yıldırım, Erhan Timuroğlu, Süleyman Esen, İsmail Sağır ve Tekin İrşi'nin, duruşma gün ve saatinde mahkemede hazır bulundurulmaları ve bu sanıklara Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma ilamının tebliği için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na müzekkere yazılmasına karar verdi.

Mahkeme, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma ilamında; CMK'nin 250. maddesi ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğinin 10 Temmuz 2008 gün ve 2008/968 esas numaralı iddianame içeriğine göre, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan Ergenekon davası ile Danıştay saldırısı davası arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğunun belirtilmesi nedeniyle öncelikle davaların birleştirilmesinde zorunluluk olduğu hususuna işaret edildiğini anımsattı.

Danıştay saldırısı davasının iddianamesi, karar ve Yargıtay bozma ilamının da eklenerek İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne müzekkere yazılmasına karar veren mahkeme, Ergenekon iddianamesi, dava dosyasının ve duruşma zabıtlarının birer suretinin Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini kararlaştırdı. Mahkeme, yine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden ''usul ekonomisi'' dikkate alınarak, ''bozma ilamına uyulması durumunda'', Ergenekon davası ile bu davanın birleştirilmesi yönündeki Yargıtayın bozma kararıyla ilgili görüşünü bildirmesini de istedi.

Mahkeme, mağdurlar Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Ayla Günenç, Ayfer Özdemir ve Ahmet Çobanoğlu ile sanıklar ve müdahiller vekillerine, duruşma gün ve saatinde hazır olmaları yönünde davetiye çıkartılmasına karar verdi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Danıştay 2. Dairesi üyelerine ve Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan saldırılarla ilgili Alparslan Arslan'ın da aralarında bulunduğu 8 sanık hakkında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen kararı oy birliğiyle bozmuştu.

Dairenin kararında, ''tüm dosya kapsamına göre sanıkların mensubu bulundukları iddia edilen örgütün niteliği, atılı suçların vasfının belirlenmesi ve delillerin birlikte değerlendirilmesi yönünden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne açılan (Ergenekon) davası ile bu dava arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğunun iddia edilmiş olması karşısında öncelikle davaların birleştirilmesinde zorunluluk bulunduğuna'' işaret edilmişti.