Dans et, sağlıklı yaşlan

Dans terapisi, yaşlıların depresyona girmelerini ve yalnızlık hissine kapılmalarını engelleniyor.

04 Nisan 2011 Pazartesi, 07:05
Abone Ol google-news

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Uğur Cavlak, dans terapisinin, insanların ileri yaşlarda daha sağlıklı olmaları için özellikle son zamanlarda çok popüler bir yaklaşım olarak kullanılan bilimsel bir yöntem olduğunu savundu.

Ntv'nin haberine göre, sağlıklı yaşlanmada egzersizin önemine değinen Cavlak, dans terapisinin Avrupa'da çok popüler olduğunu, Türkiye'de yaygınlaşmaya başladığını dile getirdi. Cavlak, dans terapisinin kişinin psikolojik, sosyal ve fiziksel sağlığı açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Özellikle yaşlıların dansla birlikte egzersiz yapmalarının, kişiye pozitif katkıları vardır. Dans terapisi, yaşlıların depresyona girmeleri engelleniyor, kendilerini daha iyi hissediyorlar. Daha güçlü ve kuvvetli bir kas sistemine sahip oluyorlar, daha az düşme riskleri oluyor ve dengeleri artıyor. Böylece hem onların fiziksel yapıları güçlenmiş, hem de psikososyal açıdan desteklenmiş oluyorlar. Bu amaçla düşündüğümüzde dans terapisi bir taşla birçok kuşu vurmuş ve yaşlıların daha sağlıklı, eğlenceli ve daha katılımcı olmasını sağlıyor. En önemlisi de yalnızlık hissini engelliyor. Yaşama daha olumlu ve daha katılımcı olmalarını sağlıyor.''

Dans terapisinin Avrupa ülkelerinde geliştiğini ve kurumsallaştığını dile getiren Prof. Dr. Uğur Cavlak, Avrupa'da dans kulüplerinin çok yaygın olduğunu, bu konuda çalışan yaşlılık uzmanları, fizyoterapistlerin, sağlıklı yaşlanma ve koruyucu rehabilitasyon kapsamında, yaşlıları bu tür dans kulüplerine yönlendirdiğini ifade etti. Dansta kullanılan figürlerin fizik tedavi ve rehabilitasyonda tedavi amaçlı kullanılan figürlere ve hareketlere benzer olduğunu kaydeden Cavlak, ''O yüzden yaşlılar eğlenirken aynı zamanda fiziksel, ruhsal, bedensel ve sosyal katılım açısından sağlıklarına daha kolay kavuşabilmektedir. Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinde daha eski yıllarda çok iyi organizasyonlarla, parklarda, kulüplerde hep beraber müzik eşliğinde dans yapmanın sağlıklı yaşlanmaya olan etkisi uzun yıllar önce kanıtlanmıştır'' diye konuştu.

Yaşlıların sağlıklı yaşlanması için Denizli Huzurevi'nde bu projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Cavlak, dans terapisini huzurevindeki kadın ve erkeklere uyguladıklarını ve büyük ilgi gördüklerini bildirdi. 
 

''Yaşlılar uygulamadan memnun"

Denizli Huzurevi sakinlerinden Muhsin Kasar, oyun oynamanın, dans etmenin, türkü söylemenin kendisine iyi geldiğini, ruhsal açıdan çok rahatlattığı belirterek, ''Egzersiz hareketlerinin, belimizde ve sırtımızda var olan kireçlemelerin çözülmesinde faydaları oluyor. Ben ruhsal ve bedensel olarak rahatlıyorum'' dedi.

Mehmet Tekin ise, oynanan oyunların ve hareketlerin özellikle ayaklarına çok faydasının olduğunu kaydederek, ''Sıkıntılardan kurtuldum, kafam rahatladı. Düşünce ve merak diye hiçbir şey kalmadı. Çok memnun olduk'' diye konuştu.