Darbe girişimi sonrası Erdoğan'dan 'başyaverlik' kararı

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup askerin, 15 Temmuz günü darbe girişiminde bulunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yeni bir karar geldi.

26 Temmuz 2016 Salı, 12:05
Abone Ol google-news

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup askerin 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından tartışılan Başyaverlik sistemi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kaldırılması yönünde kararını verdi.

Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Ali Yazıcı'nın da darbe soruşturmaları kapsamında tutuklanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, başyaverlik için adım atılabileceğini söylemişti.

Habertürk televizyonunun haberine göre, başyaverlik sistemin kaldırılması kararıyla birlikte Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın güvenliği için de bir dizi adım atılacak. Buna göre Saray'a füzeli üst düzey güvenlik önlemi geliyor.

15 Temmuz gecesi, MİT ekibi omuzdan atılan uçaksavar füzesiyle bombardımana karşılık vermişti. Saray'a yönelik tehdit böyle bertaraf edilmeye çalışılmış; F-16'lar uzaklaştırılmıştı. O füzeler Cumhurbaşkanlığı'na da alınarak koruma dairenin envanterine girdi. Bundan sonrasında oluşacak tehditlere anında Beştepe'den füzeyle yanıt verilecek.

Saray'dan askerin çıkmasıyla polisin sayısı da arttı. Polis özel harekat daha çok kullanılırken Erdoğan'ın koruma sayısı da iki katına çıkarıldı.

HER ADIMDA YANINDA

Cumhurbaşkanlığı'nda bir başyaver, 4 de yaver bulunuyor. Cumhurbaşkanının her adımda yanında olan başyaver, makam aracına binen tek isim. Darbe girişimi sonrası Başyaver Ali Yazıcı da tutuklanmıştı. Başyaverlik 1920'den bu yana varolan bir sistemdi.