Demirtaş'tan erken seçimle birlikte referandum çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MYK toplantısı öncesi açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Sistem değişmiştir' sözlerine Demirtaş "Olası seçimde biz seçmenin önüne referandum pusulası koyabiliriz. Tek soruluk bir referandum başkanlık sistemini istiyor musunuz istemiyor musunuz. Çıkan sonuca herkes saygı duyacak" diye konuştu.

18 Ağustos 2015 Salı, 09:48
Abone Ol google-news

<video:347585>


 
Koalisyon çalışmaları ile ilgili olarak Demirtaş, "Davutoğlu'nun görevi iade etmesi lazım.  Cumhurbaşkanının da seçimden ikinci çıkmış partiyi görevlendirmesi beklenir. CHP kabul eder mi etmez mi kendilerinin bileceği bir iş. Tekrar seçimle bu defa kalıcı bir sonucun ortaya çıkması için hepimizin gayret göstermesi lazım. Bu darbe günleri de elbet atlatılacak, olası bir seçim hükümetinde partimizin görev alıp alamayacağını birazdan değerlendireceğiz, ülke için hiç bir sorumluluktan kaçmayız, kaçmayacağız ama tavrımızı belirleyeceğiz" diye konuştu. 

AKP'den Demirtaş'ın 'başkanlık referandumu' önerisine yanıt

"CUMHURBAŞKANININ YAPMASI GEREKEN MÜZAKERE KANALINI AÇMAKTIR"

Demirtaş, "Ekiplerimiz Varto’da çalışıyorlar. Şimdi gelinen durum çok kaygı verici, Türkiye'de hiç bir sorunun silahla çözümü mümkün değildir. Müzakere ile konuşarak çözülmesi için tavrımızı sürdürüyoruz, çağrılarımızı tekrarlıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanının yapması gereken müzakere kanalını açmaktır. Siyasi körlükle olmaz. Müzakereye dönüş olmalıdır, karşılıklı ateşkes sağlanmalıdır, olası bir erken seçimde sonuca tabii ki saygı göstereceğiz ama barış erken seçimi bekleyemeyecek kadar acildir. Bu Kadıköy için de, Çankaya için de geçerlidir sadece Hakkari, Tunceli için değil. Türkiye'de hiç kimse geleceğe dair korku taşımamalıdır, bu fırtınalı süreç elbet geçecektir. Bu fırtına geçtikten sonra darmaduman bir ülke kalmasın istiyorsak barış lazımdır. Şemdinli'de şehir merkezlerinde operasyonların, ağır silahlarla operasyonlar yapıldığı bilgileri geliyor. İlçelerle iletişim yok, internet yok elektrik yok. Bu politikalarla barışı sağlamak mümkün değil. Güvenlikçi politikalarla barışı sağlamak mümkün değil" dedi. 

"KOALİSYON KAPILARINI BİZ KAPATMADIK"

Demirtaş, "CHP görevi alırsa bizi de muhakkak ziyaret edecektir, biz de görüşlerimizi iletiriz. Biz AKP’ye bile kapıları kapatmadık, CHP İsterse tabii ki görüşürüz. Koalisyon kapılarını biz kapatmadık. CHP ile memnuniyetle görüşürüz. Halkın kendini yönetme hakkını sonuna kadar savunuyoruz. Siyasi tarihimiz boyunca devlet desteği almadık hiç. Biz buna alışkınız ama diğerleri ne yapacak bilmiyorum tabii. Gizli kasalarını açarlar artık. Erken seçim veya tekrar seçim kararı alınırsa gerekeni yaparız. Bu parti bizimle var olmadı, bizimle de bitmez. Tüzüğümüzün gerektiği gibi hareket ederiz, bununla ilgili bir sorunumuz yok" dedi.  

"OLDU BİTTİLERLE REJİM DEĞİŞTİRİLMEZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Sistem değişmiştir' sözlerine Demirtaş "Çok net bir teklifimiz var, toplantıda netleştireceğiz. Olası seçimde biz seçmenin önün referandum pusulası koyabiliriz. Tek soruluk bir referandum başkanlık sistemini istiyor musunuz istemiyor musunuz. Seçim vereceği partiye ayrı pusulada oy versin. Bakalım halk ne istiyor. Oldu bittilerle rejim değiştirilmez, halk istiyorsa değiştirelim, kendilerine güveniyorlarsa seçimde referandum yapalım. Hepimiz çıkacak sonuçlara saygı duyacağız" diye konuştu.

Demirtaş'tan başkanlık sistemi için referandum önerisi - VİDEO