Dışişleri Bakanlığı'ndan BM'ye çağrı

Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de uygulanan klor gazı kullanımına ilişkin olarak yazılı açıklama yaptı.

14 Eylül 2014 Pazar, 22:01
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) bünyesindeki veri toplama misyonu tarafından açıklanan son raporda, "Suriye'de klor gazının sistematik biçimde ve müteaddit defalar kullanıldığının" tespit edilmesi üzerine, BM Güvenlik Konseyi’ne "gerekli adımları atması" çağrısında bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Suriye’de rejimin halka uyguladığı insanlık dışı zulmün boyutlarının klor gazı kullanımına ilişkin tespitlerle yeni bir boyut daha kazandığı ifade edildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"KSYÖ bünyesindeki veri toplama misyonu tarafından açıklanan son raporda, Suriye'de klor gazının 'sistematik biçimde ve müteaddit defalar' kullanıldığı tespit edilmiştir. Klor gazının rejim tarafından kullanıldığı açıktır. Nitekim, Birleşmiş Milletler Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu’nun raporunda da rejimin saldırılarında klor gazına başvurulduğu kayda geçirilmiştir. Rejimin klor gazı kullanımı, 2118 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararı’nın açık bir ihlalidir. Sözkonusu ihlal, rejimin bölgesel ve uluslararası barış ve istikrar için teşkil ettiği tehdidin boyutlarını bir kez ortaya koymaktadır. Rejimin insanlığa karşı suç teşkil eden ve doğrudan sivil halkı hedef alan bu saldırıları karşısında, BM Güvenlik Konseyi’nin gerekli adımları atmasını bekliyoruz."