DİSK Genel Başkanı Kani Beko'dan açıklama

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, dün DİSK genel merkezi önünde yaşanan olaylara ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı.

14 Temmuz 2015 Salı, 10:50
Abone Ol google-news

"BİNA GİRİŞİNİ KALAS VE ZİNCİRLERLE KAPATTILAR"

Beko'nun açıklaması şu şekilde:

"DİSK üyesi Genel-İş Sendikası, DİSK Genel Merkezi önünde bir basın toplantısı düzenlemiştir. Genel-İş Sendikamızın açıklamasında da belirtildiği gibi muhatabı Genel-İş sendikası olan işten çıkartma konusunun DİSK'in faaliyetlerini engellemeye yönelik bir eyleme dönüşmemesi istenmiştir. Bir süredir DİSK önünde çadır kurarak eylem yapan ve daha sonra da bina girişini kalas ve zincirlerle kapatan DİH isimli grup DİSK'in açılması yönündeki taleplere olumsuz yanıt vermiştir. 12 Eylül darbesinden bu yana ilk kez DİSK'in kapısına zincir vurulması ve faaliyetlerinin engellenmeye çalışılması işçiler tarafından kabul edilmemiştir. DİSK üyesi işçiler, sendika faaliyetlerini engelleyen bu duruma son vererek kapıyı açmıştır.

 

"ÜYELERİMİZİN SENDİKAYA GİRİŞİ ENGELLENMİŞTİR"

"DİSK binası önünde eylem düzenleyen grup daha önce de benzer yöntemlere başvurmuştur. Gerek DİSK önünde protesto gösterileri düzenlenmiş, gerekse DİSK etkinlikleri engellenmek istenmiştir. Aynı kişiler geçtiğimiz hafta DİSK'ten kendilerine bir oda tahsis edilmesini tehditkâr bir üslupla talep etmiştir. Son olarak bina girişi kapatılarak sendikal faaliyetlerimiz ve üyelerimizin sendikaya girişi engellenmiştir. DİSK yönetiminden Oya Baydak'ın ihtiyaçlarının karşılanması için DİSK binasının açık tutulması talep edilmemiş, DİH faaliyetleri yürütmek için oda istenen bir dilekçe verilmiştir. Olay kamuoyuna bilinçli olarak yanlış aktarılmıştır. Olayın özeti sendikalı işçilerin DİSK'e sahip çıkmasıdır"

 

"KİLİT VURMAYA HİÇ KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEKTİR"

"Sağduyu ve müzakere çağrılarımıza, çözüme dair somut önerilerimize rağmen üyelerimize yönelik kışkırtıcı tavırlar gün boyu sürmüştür. Olaylar sırasında bazı üyelerimiz hafif şekilde yaralanmıştır. Yaralanan işçi arkadaşlara acil şifalar diliyoruz. DİSK'e sahip çıkan bütün üyelerimize teşekkür ediyoruz. Taşeronlaşmaya, güvencesiz çalışmaya ve iş cinayetlerine karşı mücadelemiz devam edecektir.

Herkesin herkesi eleştiri ve protesto hakkı vardır ancak DİSK'in kapısına kilit vurmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir"