‘Dizelgate’ skandalı

Alman otomotiv devi Audi’nin CEO’su Rupert Stadler, dizel araçların karbon emisyonlarının hileli yazılımla olması gerekenden daha az gösterildiği suçlamasıyla tutuklandı.

18 Haziran 2018 Pazartesi, 23:58
Abone Ol google-news

Alman otomotiv şirketi Audi’nin CEO’su Rupert Stadler (55), dizel araçların karbon emisyonlarının, hileli yazılımla olması gerekenden daha az gösterildiği yolundaki suçlamalarla ilgili soruşturma kapsamında dün gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Stadler’in tutuklanması üzerine yönetim kurulundan Bram Schot CEO’luğa getirildi. Münih Savcılığı yetkilileri, Stadler’in skandalla ilgili kanıtları ortadan kaldırmaya çalışabileceği şüphesiyle harekete geçtiklerini söyledi.

BBC Türkçe’deki habere göre Volkswagen’in geçen hafta 1 milyar avro ile cezalandırıldığı skandala Audi de karışmıştı. Şirket geçen ay 60 bin A6 ve A7 modeli dizel aracın daha emisyon yazılımı sorunu olduğunu kabul etmişti. Audi, skandal nedeniyle geçen yıl 850 bin aracı geri çağırmış, bunlardan çok azının modifikasyona ihtiyacı olduğu ortaya çıkmıştı. Kamuoyunda “Dizelgate” olarak bilinen skandal Eylül 2015’te patlak vermişti. Volkswagen, ABD’de satılan 600 bin araca, emisyon testlerini geçmelerini sağlayacak cihazlar taktığını kabul etmişti. Araçların, çevreyi gösterilenden 40 kat daha fazla kirlettiği belirtiliyor.