Domuz gribi video oyununda

Dünyada ilk olarak Meksika'da Nisan ayında patlak veren, sınırları aşarak salgına dönüşen ve üzerinde aşı üretim çalışmaları yapılan H1N1 virüsü, şimdi de bir video oyununa konu oldu.

17 Ağustos 2009 Pazartesi, 12:21
Abone Ol google-news

Hastalığa karşı insanları bilinçlendirme hedefinde olduklarını açıklayan Hollandalı bilim adamları, oyuncuların sınırları aşan yeni bir salgını kontrol altına almaya çalışacağı bir video oyunu tasarladı.

Erasmus Tıp Merkezi virüs bilimi bölümü başkanı Albert Osterhaus, meslektaşlarıyla tasarladıkları "Ağır Grip" adlı oyunda "tamamen şu an gerçek dünyada olanların bulunduğunu" söyledi.

Sadece internette "www.thegreatflu.com" sitesinde oynanabilen oyunun ücretsiz olduğu belirtildi."Dünyada Salgının Kontrolü" yazısıyla, 1918 İspanyol gribi döneminden hastaların ve mezarlıkların görüntüleriyle başlayan oyunda, oyuncular seçtikleri bir grip türünün dünyadaki yayılışını takip ediyor ve salgınla mücadele için izleme sistemleri kurmak, anti viral ilaçlar ve aşılar depolamak, okulları, havaalanlarını kapatmak gibi tedbirleri uyguluyor. Sınırlı bütçeleri olan oyuncuların, alacakları tedbirler için paraya ihtiyacı bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, dünya çapında 1462'si ölümle sonuçlanan 178 bin domuz gribi vakası tespit edildi.