"Don Pasquale'' sahnelenecek

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) ''Don Pasquale'' operasını sahneleyecek.

06 Kasım 2012 Salı, 11:19
Abone Ol google-news

MDOB'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, 8 Kasım Perşembe günü Mersin Kültür Merkezi'nde sahnelenecek eserin librettosu Michele Accursi'ye ait.

Orkestra şefliğini Vladimir Lungu'nun yaptığı eserde, dekor tasarımını Ferhat Karakaya, kostüm tasarımını Çimen Somuncuoğlu, ışık tasarımını Tarı Deniz, koreografisini ise Nil Berkan gerçekleştiriyor. Koro şefliğini Oleg Constantinov'un yaptığı eserde, başrolleri Hasan Alptekin, Funda Uyanık, Hulusi Polat, Mustafa özer, Alpay Noyan Özbay, Cenk Güner, Zeynep Özgür Günal, Ayşin Alev Yücel paylaşıyor.

MDOB Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal, açıklamada, önemli bir başyapıtı, görsel ve işitsel şöleni Mersinli sanatseverlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
Mersin halkının operaya her geçen gün daha fazla ilgi göstermeye başladığını anlatan Şanal, bundan sonra da başyapıtları, sanatseverlerle buluşturmaya devam edeceklerini kaydetti.
İlerlemiş yaşına rağmen eş arayan Don Pasquale ile onu zekasıyla baştan çıkaran Norina'nın komik öyküsünü konu alan eser, İstanbul'da, Yeni Süreyya Sahnesi'nde büyük ses getiren ve Anadolu yakasında oynayan ilk büyük opera olma özelliği de taşıyor. Etkileyici kurgusuyla 5 sanat sezonu boyunca İstanbul'da kapalı gişe oynayan eser, bu yönüyle sanatseverlerin dikkatini çekiyor.