DTP'den Kılıçdaroğlu'na tepki

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamada DTP'yi AKP'yle işbirliği yapmakla suçlamasına tepki gösterdi.

19 Kasım 2009 Perşembe, 13:56
Abone Ol google-news

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş yaptığı yazılı açıklama ile CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'na yanıt verdi.

'Dersim katliamı' konusunda bugüne kadar tek kelime etmeyen Kılıçdaroğlu'nun DTP'yi suçlayarak katliam konusunda bir kez daha sessiz kalmayı tercih ettiğini belirten Demirtaş şunları söyledi:
"CHP, suçüstü yakalanmış olmanın yarattığı telaşla DTP'yi suçlayıp 'katliam savunuculuğundan' sıyrılma taktiğini devreye koymuştur. Sayın Kılıçdaroğlu'na düşen şey, partimizi değil, bu katliamcı zihniyeti mahkum etmektir. Partimizi AKP ile ittifak içindeymiş gibi göstermek, herhalde Alevileri ve Kürtleri Dersim katliamı konusunda ikna edecek cümleler değildir. Partimiz DTP, hiçbir iktidarla ittifak içinde olmadı olmayacak. AKP ve CHP'nin aynı resmi ideolojiden beslendiği, birbirinin karşıtı değil besleyeni olduğu halkımızca iyi biliniyor. AKP'yi de CHP'yi de izlemiş oldukları politikalarıyla birlikte mahkum edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmamalıdır."
 

"Dersim katliamı mağduru Dersimli"

Demirtaş, 'Dersim katliamı' mantığının günümüzde bile sürdüğünü savundu. Kılıçdaroğlu ve CHP'nin katliamları savunma ve uygulama konusunda yalnız olmadıklarını söyleyen Demirtaş, "Bu gün bu politikalar bizzat AKP eliyle yürütülmektedir. Gösterilerde öldürülen sivil vatandaşlar, kadınlar ve çocuklar bunun en açık göstergesidir. Sayın Kılıçdaoroğlu ve CHP'nin, partimize yönelik haksız ithamlarını yadırgadığımızı belirtiyor, Dersim katliamı dosyasının bir kez daha kapatılmaya çalışılmasını ve bunun bizzat bir Dersim katliamı mağduru Dersimli eliyle yapılmasını tarihe geçecek bir trajedi olarak niteliyoruz. Dersim katliamı ile yüzleşmeye başlayan toplumun, geleceğe daha iyi bakabilmesi için Şeyh Sait İsyanında yaşananları da Ağrı-Zilan katliamlarında yaşananları da öğrenmesini artık engelleyemeyeceksiniz. Bu acıları toplumumuza yaşatan zihniyet bizatihi CHP zihniyetidir, AKP iktidarı da bunun takipçisidir. Biz de bu katliamcı zihniyetin teşhirinin takipçisi olmaya devam edeceğiz" dedi.