Dünya Lideri...

08 Ağustos 2011 Pazartesi, 06:35
Abone Ol google-news

Bugün Atatürk’e saldırmak, deyim yerindeyse saydırmak, bel altı vurmak ve hatta daha da ileri giderek hakaret etmek moda olmuş durumda. Yalanlarla, iftiralarla bezenmiş saldırıların prim yaptığı gün bugün.

Amaç açıkça ortada. Atatürk’e olan sevgi ve bağlılığın azaltılması… Sonra da unutturulan Atatürk’ün tarihin tozlu raflarında yerini alması…

İşte böylesi bir dönemde; Cumhuriyet’in seksen sekizinci, Ulu Önder’i yitirişimizin yetmiş üçüncü yılını geride bırakmak üzereyken Türk ulusuna Ata’sının değerini anlatmaya ve yeniden hatırlatmaya çalışmak çok acı olduğu kadar da gerekli gözükmekte.

Onun önemini ve değerini madem bu ülkede bazıları anlamıyor ya da anlaşılmasını istemiyor, onlara yine bizden birileri değil de dışarıdan tarafsız birileri anlatsın Atatürk’ü ve onun eserlerini.

Bakın bugün “devrim” deyince ülkemizde birçok devrimci insanın -Atatürk gibi bir devrimci varken- ilk aklına gelen bir iki isimden biri olan, Küba lideri Fidel Castro ne demiş:

“Atatürk, 1919’da Anadolu’dan düşmanları kovmak için Bandırma Gemisi’yle Samsun’a çıktı. Anti-emperyalist bir savaş verdi ve zafere erişti. Biz, Atatürk’ün bu devrimci savaşından etkilendik, esinlendik ve tam 40 yıl sonra, 1959’da Granma Gemisi’yle Havana’ya çıktık, ülkemizden emperyalistleri kovmak ve işbirlikçisi faşist Batista rejimini yıkmak için. Biz de zafere eriştik. Bizim ve tüm mazlum halkların esin kaynağıdır devrimci Kemal Atatürk. Sağdan sola doğru yazılan Arap harfli alfabeyi bırakıp, soldan sağa doğru yazılan Latin harfli abeceye geçilen Harf Devrimi başta olmak üzere, bir dizi çağdaş ve aydınlanmacı Cumhuriyet Devrimleri’ni bu kadar kısa sürede biz asla başaramazdık.”

“Onun yaptıklarını ben başaramazdım. Asıl devrimci Atatürk’tür. Bu kadar büyük bir devrim yaptım ama Atatürk’ün yaptıklarını başaramazdım.”

“Sizin Atatürk gibi bir önderiniz var! Ona sıkıca sarılmak, onun yaşamınıza soktuğu değerlere sahip çıkmak ve korumak sizin birçok sorununuzu çözecektir!”

1935’teki Uzun Yürüyüş öncesinde Şanghay Meydanı’nda toplanan binlerce Çinliye seslenen bir başka devrimci Mao’nun ise ilk sözleri şu olmuştur: “Ben, Çin’in Atatürk’üyüm.”

Üzerinde güneş batmayan bir imparatorluğun Başbakanı D. Lloyd George, dünyada emperyalizme karşı kazanılan ilk savaş olan Kurtuluş Savaşı sonrası Atatürk’ü şu sözler ile değerlendirmiştir: “Yüzyıllar ender olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda Türklere nasip oldu. Mustafa Kemal’in dehasına karşı elden ne gelirdi.”

Kurtuluş Savaşı’nın bir başka kaybedeni olan Yunanistan’ın Başbakanı Venizelos, “Mustafa Kemal Paşa’yı Yüksek Nobel Barış Ödülü için aday göstermek ile şeref kazanırım” sözleri ile Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü’ne aday göstermiştir.

Dr. Gökhan CEBECİ Tıp Doktoru