Düşüş nedeni belirlenemeyebilir

216 yolcu ve 12 kişilik mürettebatıyla, Brezilya'nın Rio de Janerio kentinden Fransa'ya gitmek üzere havalandıktan 4 saat sonra kaybolan Air France'a ait uçağının kara kutularının bulunmasının çok zor olduğu bu yüzden uçağın düşüş nedeninin belki hiçbir zaman bilinemeyeceği belirtildi.

03 Haziran 2009 Çarşamba, 16:34
Abone Ol google-news

Fransız yetkililer, Atlas okyanusu üzerinde kaybolan uçağın neden düştüğünün hiçbir zaman öğrenilemeyebileceğini söyledi.

Fransa'nın hava kazaları soruşturma kurumunun başkanı Paul Louis Arslanian, kara kutuların bulunacağından emin olmadığını, soruşturmanın hayal kırıklığıyla sonuçlanabileceğini söyledi.

Bu konuda pek iyimser olmadığını belirten Arslanian, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Uçuş kayıtlarını bulamayabileceğimiz gözardı edilmemeli. Soruşturmanın, kesinlik açısından tatminkar olmayan bir bulguyla sonuçlanabileceği olasılığını gözardı edemem" dedi.

Fransız bakan Jean-Louis Borloo da kara kutuların denizin 3700 metre kadar dibinde bulunduğunu tahmin ettiklerini, bunun kazanın olduğu bölgeye gönderdikleri denizaltının ulaşabileceği bir derinlik olduğunu belirterek, bununla birlikte kara kutuları bulmanın çok zor olduğunu söyledi.

Borloo, daha önce bu derinlikte hiç kara kutu bulunmadığını, bu derinlikte su akımlarının çok kuvvetli olduğunu belirtti.

Arslanian da bölgedeki deniz yatağının ova gibi değil dağlık bir bölge gibi engebeli olduğunu hatırlattı.

Alain Bouillard tarafından yürütülen kazayla ilgili ilk raporun ay sonuna kadar hazır olacağı bildirildi.

Bir havacılık uzmanı, enkaz parçalarının geniş bir alana yayılmış olmasının, uçağın havada infilak ederek parçalanmış olabileceğini düşündürdüğünü söyledi.

İlk parçalar, Fernando de Noronha adalarının 640 kilometre kuzeydoğusunda tesbit edilmiş, daha sonra bulunan bazı parçalarınsa bunların 90 kilometre güneyinde yer aldığını bildirilmişti.
İçinde 228 kişinin bulunduğu uçak, pazartesi günü Brezilya'dan Fransa'ya giderken radarlardan kaybolmuştu.