Elektronik postalara anında cevap vermek sağlığa zararlı

Elektronik postalara iş yeri dışında ve geç saatlerde hemen cevap verme alışkanlığının sağlık sorunlarına neden olabileceği öne sürüldü.

26 Kasım 2014 Çarşamba, 15:16
Abone Ol google-news

Northern Illinois Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, kendini elektronik postalara anında cevap vermeye mecbur hisseden kişilerin uyku sorunlarıyla karşı karşıya kalabileceğini ve çabuk yorulabileceğini, dolayısıyla bunlara bağlı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabileceğini gösterdi.

Uyku sorunlarının ve her zaman tetikte olma ihtiyacının neden olduğu psikolojik baskının bağışıklık sistemine zarar verdiği belirtildi.

Araştırmayı yürütenlerden Larissa Barber, elektronik postaları hemen yanıtlama alışkanlığına sahip kişilerin daha çalışkan ve aktif bir görüntü sergilemeye çalıştığını ancak bu durumun ters tepebileceğini vurguladı.

Barber, gecenin geç saatlerinde bile elektronik postalarına bakanların sağlık sorunları nedeniyle işsiz kalma riskinin arttığına dikkati çekti.

Bu alışkanlıktan kurtulmak için sesli ve görüntülü bildirimleri devre dışı bırakma tavsiyesinde bulunan Barber ayrıca sık sık elektronik posta alanlara müsait oldukları zaman dilimini bildirmelerini ve kutularına gün içinde ayrı bir zaman ayırmalarını da önerdi.

California Üniversitesi'nin 2012'de yaptığı bir araştırma da elektronik postalarını sık sık takip edenlerin kalp ritminin hızlandığını, 5 gün bilgisayarsız ve telefonsuz hayattan sonra ritmin normale döndüğünü göstermişti.

Konuya ilişkin makale Forbes dergisinde yayımlandı.