Eller arkada kelepçeye suç duyurusu

Hakkında suç duyurusunda bulunulan isimler, 22 Temmuz Operasyonu'nu gerçekleştiren İstanbul Emniyeti'nin en tepesindeki isim Selami Altınok ile operasyonda görev alan yardımcıları ve gözaltı işlemini yapan diğer polisler.

23 Temmuz 2014 Çarşamba, 19:23
Abone Ol google-news

22 Temmuz Operasyonu kapsamında gözaltına alınan eski İstanbul Terör Şube Yurt Atayün, gözaltında arkadan kelepçelenmesine ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Dilekçede, İstanbul Emniyet Müdür Selami Altınok, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan, Terörle Mücadele Şube Müdürü Kayhan Ay, Şube Müdür Yardımcısı Ahmet Cengiz Koçak ile gözaltı işlemlerinde görev alan memurlar savcılığa şikayet edildi.

 

'USÜL İŞLEMİ YAPILMADI'

Yurt Atayün'ün avukatı Cemalettin Mutlu aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunduğu dilekçede, Yurt Atayün gözaltına alınırken hakları yüzüne okunmadığı gözaltına alındıktan 2 saat sonra okunduğu iddia edildi.

 

'TESLİM OLMASINA RAĞMEN KELEPÇE'

Dilekçede, "Gözaltına alındıktan 36 saat geçmesine rağmen savcı bilgilendirilmemiş, savcı bilgilendirilmeden nezarethaneye konmuştur. Müvekkilimiz telefonla davet edilmesi üzerine emniyet müdürlüğüne kendisi gelerek teslim olmasına rağmen, kaçma şüphesi yokken hastaneye götürülürken elleri arkadan kelepçelenmiştir. Gözaltındaki şahsa hangi koşullarda kelepçe takılacağı mevzuatta açıkça anlatılmıştır" denildi.

 

'GÖZALTI LİNCE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ. BASIN YOKSA KELEPÇE YOK, BASIN VARSA KELEPÇE VAR'

Bu koşulların hiçbiri yokken müvekkilinin arkadan kelepçelendiği belirtilen dilekçede, "Bu yasaya aykırıdır. Görevli polislerin basın mensupları yokken kelepçe takmayıp, basın mensupları görüldüğünde kelepçe takması gözaltının bir lince dönüştürülmesinin amaçlandığı ve siyasi saik ile hareket edildiğini göstermektedir" ifadelerine yer verildi.

 

'GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA, HÜRRİYETİ TAHDİT, İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE' İDDİASI

Dilekçede, şüpheli olarak gösterilen İstanbul Emniyet Müdür Selami Altınok, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan, Terörle Mücadele Şube Müdürü Kayhan Ay, Şube Müdür Yardımcısı Ahmet Cengiz Koçak ile gözaltı işlemlerinde görev alan memurlar hakkında Görevi kötüye kullanma, Hürriyeti tahdit, İşkence ve kötü muamele suçlarından kamu davası açılması istendi.

 

EK GÖZATLI SÜRESİNE İTİRAZ

Atayün'ün avukatı Cemalettin Mutlu ayrıca, ek gözaltı süresiin alınmasına da itiraz ederek Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne itiraz etti.