Emekli Tümamiral'den Akdeniz'e gönderilen Fransız uçak gemisi yorumu

Fransız uçak gemisinin Doğu Akdeniz'e doğru yola çıkmasını değerlendiren emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, "Bir tane uçak gemisiyle Türkiye gibi dev bir ülkeye siz mesaj bile veremezsiniz. Ben buna gülüyorum. Bu gemi gelecek de Türkiye'ye askeri bir harekat yapacak. Hayat şansı vermiyorum. Bu kadar net söylüyorum. Türk halkı bunu sakın büyütmesin" dedi.

05 Eylül 2020 Cumartesi, 21:08
Emekli Tümamiral'den Akdeniz'e gönderilen Fransız uçak gemisi yorumu
Abone Ol google-news

Yunan basınındaki haberlere göre, Fransız ordusunun donanmadaki 'en güçlü silahı' olarak bilinen Charles De Gaulle uçak gemisi Doğu Akdeniz'e doğru yola çıktı.

CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programında konuk olan emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gürdeniz, "Asla böyle bir risk görmüyorum. Ben buna ancak gülüyorum. Bir tane uçak gemisiyle Türkiye gibi dev bir ülkeye siz mesaj bile veremezsiniz.Bu kime mesaj biliyor musunuz? Yunanistan'daki gariban halka, Miçotakis'in siyasi duruşuna mesaj. 'A bak yanınızdayız.' Şimdi hayal edebiliyor musunuz? 85 milyonluk alan hakimiyeti bizde olan koskoca Türkiye Cumhuriyeti, 300 küsür savaş uçağı var. Dünya okyanuslarının yüzde 1.7'si kadar küçücük bir Akdeniz'den bahsediyoruz. Onun da yüzde yarımı kadar Doğu Akdeniz'den bahsediyoruz. Bu gemi gelecek de Türkiye'ye askeri bir harekat yapacak. Hayat şansı vermiyorum. Bu kadar net söylüyorum. Türk halkı bunu sakın büyütmesin. Teknik ve askeri strateji açısından hiçbir önemi yok. 40 tane uçağı var. İsterse Marmaris'te liman ziyareti yapsın. O yüzden ciddiye almıyorum" dedi.