Enerji yürüyüşüne Kartal'dan destek

Türkiye'de ilk kez yapılan 'İstanbul Büyük Enerji Yürüyüşü'ne Kartal Belediyesi de destek oldu.

01 Nisan 2010 Perşembe, 08:07
Abone Ol google-news

Avrupa Sürdürebilir Enerji Haftası kapsamında ilk kez düzenlenen, “İstanbul Büyük Enerji Yürüyüşü” Türkiye’nin ev sahipliğinde başladı. Ulusal ve uluslar arası bir çok sivil toplum kuruluşunun yer aldığı yürüyüşe Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü de destek verdi.

2005 yılında Avrupa Komisyonu tarafından enerji ve enerji verimliliğini arttırmak  için “Sürdürülebilir Enerji Avrupa Kampanyasının” ilk ayağı olan İstanbul Büyük Enerji Yürüyüşü Taksimde gerçekleştirildi. Türkiye’de ilk defa yapılan ve Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nün de destek verdiği yürüyüş, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler tarafından kare kare fotoğraflandı.

İstiklal Caddesinde renkli görüntülere ev sahipliği yapan yürüyüşte, enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması, enerji arzının güvenilir ve ekonomik olması, karbonlu yakıtlara geçilmesi ve iklim değişikliği için önlemler alınması vurgulandı. Ortak amacın ‘Sürdürülebilir Enerji’ olduğu yürüyüş, Avrupa ile eş zamanlı olarak 50’den fazla sivil toplum kuruluşu ve Kartal Belediyesinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Avrupa Sürdürebilir Enerji Haftası ve İstanbul Büyük Enerji Yürüyüşü hakkında bir açıklama yapan Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü İbrahim Gürbüz, Belediye olarak enerji verimliliği ile ilgili çalışmaları hassasiyetle yürüttüklerini belirtti. Gürbüz: “Çevre birimi olarak 12 personelimiz okul ve siteler de enerji verimliliği ve geri dönüşüm ile ilgili eğitim ve seminerler düzenleyerek, enerjinin ve geri dönüşümün önemini her alanda dile getiriyoruz. Taksimde yapılan yürüyüşe katılarak Kartal Belediyesi olarak verdiğimiz önem ve hassasiyeti bütün Türkiye ve dünyaya duyurduk. Hazırladığımız afiş ve pankartlar ile de çevreye ve enerjiye olan desteğimizi gösterdik” şeklinde konuştu.