Enflasyonda hedef kur ve gıda ile şaşacak

Enflasyon temmuzda yüzde 0.09 arttı. Ekonomistler, yılsonunda enflasyonun Merkez Bankası’nın revize hedefi olan 6.9’un üzerinde gelmesini bekliyorlar

04 Ağustos 2015 Salı, 05:21
Abone Ol google-news

Enflasyon temmuzda yüzde 0.09 artış gösterdi. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0.32 düştü. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında (TÜFE) yüzde 6.81, yurtiçi üretici fiyatlarında yüzde 5.62 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayı enflasyon rakamlarına göre geçen ay endekste kapsanan 426 maddeden 59’unun ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 245’inin ortalama fiyatlarında artış, 122’sinin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

Baz etkisiyle enflasyondaki düşük seyir ve çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşmenin devam ettiğini belirten ekonomistler, yıl sonuna doğru ise baz etkisinin azalması ve kur geçişkenliği nedeniyle enflasyonun Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi ve beklentisinin üzerinde kalmasını bekliyor.

Yılsonu enflasyon hedefi yüzde 5 olan TCMB, yılın üçüncü enflasyon raporunda döviz kuru hareketlerinin çekirdek enflasyon eğilimlerindeki iyileştirmeyi geciktirmesi nedeniyle yılsonu enflasyon beklentisini 0.1 puan artışla yüzde 6.9’a revize etti.

Gıda hız kesti

İş Yatırım ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, gıda fiyatlarında normalleşmenin bu ay hız kestiğini belirterek, “Önümüzdeki aylarda manşet enflasyondaki düşüş baz etkisi ile birlikte devam edebilir ancak Merkez Bankası’nın çekirdek göstergelerdeki iyileşmenin gecikmeli olması nedeniyle sıkı duruş korunacak. Yılın son çeyreğinde yıllık enflasyonda yönün tekrar yukarı olacağını düşünüyoruz. Kur geçişkenliğinin süreceği beklentisiyle yüzde 8.4’lük yılsonu beklentimizi koruyoruz” dedi.

Yükselişe geçecek

Gıdada bundan sonraki süreçte ancak sınırlı iyileşme beklediklerini söyleyen Garanti Yatırım Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, ulaştırma kalemindeki artışa dikkat çekerek, “Benzin fiyatlarında daha yüksek bir düşüş bekliyorduk” dedi. Öztok Altınsaç, enflasyonda bundan sonraki süreçte geçici olarak yüzde 6.5’e doğru sınırlı bir iyileşme, yılsonuna doğru ise yeniden yükseliş ile beraber yılı yüzde 7 enflasyonla tamamlamayı beklediklerini vurguladı.

ALB Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan’a göre, mevsimsel şartlar ve döviz kurlarındaki artışın etkisiyle eylül ayından sonra enflasyon rakamlarında artış görülecek.

Limon lider

TÜİK verilerine göre yıllık bazda en fazla artış yüzde 13.80 ile lokanta ve oteller grubunda gerçekleşirken, ev eşyası yüzde 8.69, konut yüze 8.15 artış gösterdi. Ana harcama grupları itibarıyla temmuzda aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 4.97 ile giyim ve ayakkabı oldu. Tüketici fiyatları bazında temmuz ayında en yüksek fiyat artışı yüzde 40.5 ile limonda gerçekleşti.

TL en kötüler arasında

Türk Lirası (TL) dolar karşısında yıl başından bu yana en çok değer kaybeden üçüncü para birimi oldu. Doların, ABD ekonomisindeki iyileşmeden aldığı destekle güçlenmesi, gelişen ülkelerin para birimlerinin bu yıl büyük değer kayıpları yaşamasına neden oldu. Dünyanın en büyük sermaye yönetim şirketlerinden ABD’li şirket Blackrock’ın son raporunda, Türk Lirası’nın dolar karşısında yıl başından bu yana en çok değer kaybeden üçüncü para birimi olduğu görüldü.

TL, yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 13’ün üzerinde değer kaybı yaşadı ve gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybı yaşayan para birimi oldu. BlackRock’ın Reuters verilerinden destek alarak hazırladığı tabloya göre, dolar karşısında en fazla kaybı yüzde 16’nın üzerinde düşüş gören Brezilya reali yaşadı. En fazla değer kaybı yaşayan ikinci para birimi ise yüzde 15’lik düşüşüyle Yeni Zelanda doları oldu.