Engelli seçmenler giriş katında oy kullanacak

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, 12 Haziran'daki milletvekili seçimlerinde, engellilerin rahat oy kullanması için düzenlemeler yaptıklarını belirterek, ''Engelliler için özellikle çok katlı binaların giriş katlarında rahat oy kullanabilecekleri alanlar oluşturulacak'' dedi.

16 Mart 2011 Çarşamba, 12:35
Abone Ol google-news

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Başbakanlık Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen Özürlüler Yüksek Kurulu Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, engellilerin herkes gibi ve herkesle, yaşamın tüm alanlarındaki hak ve hizmetlere ulaşabilmesi amacıyla hazırlanan Ulaşılabilirlik Stratejisi ve Ulusal Eylem Planını uygulamaya başladıklarını hatırlattı. Eylem planıyla, engelsiz yaşam alanlarının oluşturulması için şehirlerde engellileri göz ardı eden veya standartları dikkate almayan hatalı düzenlemelerin önüne geçmeyi hedeflediklerini ifade eden Kavaf, bunu başardıklarında, ''sokaklarda, okullarda, işine giden, spor ve sanat etkinliklerine katılan, bir pastanede çayını yudumlayan, kütüphanede kitap okuyan daha çok engelli bireyle karşılaşılacağını'' söyledi.

Kavaf, ''Bu karşılaşmalar hem onları hem bizi hem de Türkiye'yi olumlu yönde değiştirecek ve toplumsal bilincimizi yükseltecektir'' görüşünü dile getirdi. Engellilerin kendilerine yakışır yüksek yaşam kalitesine sahip olmalarının her şeyden önce temel bir insan hakkı olduğuna işaret eden Kavaf, çalışmalarını geçici çözümler bulmak için değil kalıcı çözümler oluşturmak üzere planladıklarını belirtti. Engellilere yönelik gerek fiziki gerek zihinsel engelleri de aşmak için çok yönlü çalıştıklarını dile getiren Kavaf, ''torba yasa'' olarak nitelendirilen 6111 sayılı Kanun ile getirilen engellilere yönelik düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Kanuna göre, engelliler için açılan sınavların, ilk defa devlet memuru olarak atanacaklar için açılan sınavlardan ayrı zamanlı ve merkezi olarak yapılması hükmü getirildiğini hatırlatan Kavaf, şunları kaydetti: ''Özürlülerimizin mesai saatleri de iklim şartlarına ve ulaşım durumuna göre değişebilecek ve özürlü memurlarımıza isteği dışında gece nöbeti verilmeyecektir. 2022 sayılı Kanun gereğince, özürlü aylığı almak üzere düzenlenen belgelerin gerçeğe uymadığının tespit edildiği durumlarda, ödenen aylıkların yüzde 50 fazlasıyla geri alınmasını da kaldırdık. Bunun yerine, Tüketici Fiyatları Endeksi esas alınarak yapılacak hesaplamaya göre geri ödeme işlemi yapılacaktır. Ayrıca Kanunun yayımlandığı tarihe kadar yapılmış yersiz ödemeler nedeniyle tahsil edilmesi gereken ana paranın yüzde 50 fazlasına ilişkin tutarın tahsilinden de vazgeçilecek. Sosyal güvenlik mevzuatına tabi olarak çalışmayan, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan bir gelir veya aylık almayan ve silikozis hastalığı nedeniyle meslekte kazanma gücünü belli oranda kaybedenlere de aylık bağlanacak. Bu aylığı alırken vefat edenlerin maaşı ise eş ve çocuklarına bağlanacak, ayrıca bu kişilerin kendileriyle eş ve çocuklarının sağlık giderleri de Yeşil Kart kapsamına alınacak. Trafik kazası nedeniyle geçici ya da kalıcı özürlülük durumlarında tedavi giderlerinin SGK tarafından karşılanması sağlanacak. Ayrıca Kanunun yayımlandığı tarihten önce meydana gelen trafik kazaları nedeniyle sunulan sağlık hizmetlerinin bedellerini de Sosyal Güvenlik Kurumu karşılayacak. Görme özürlülerin talep etmeleri halinde imzalarında şahit bulunacak, talep etmedikleri takdirde ise imzalarını el yazısıyla atmaları yeterli olacak.''

 

Seçimde engelliyer için alınacak tedbirler

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı ile yapılan çalışmaların sonucunda, seçmen kütüklerinde engellilerin isminin yanına ''Ö'' harfi yazılacağını kaydeden Kavaf, böylece engelliler için özellikle çok katlı binaların giriş katlarında rahat oy kullanabilecekleri alanlar oluşturulacağını belirtti. Engellilerin, askıya çıkan seçmen listesinde engelli olduğunu gösteren ibare bulunmadığı takdirde, engel durumunu gösteren belgeyle talepte bulunması halinde, isminin seçmen kütüklerine hemen işleneceğini ve bu imkandan faydalanmasının sağlanacağını bildirerek, ''12 Haziran genel seçimlerinde bu uygulamalar ilk kez hayata geçirilecek'' dedi.

Bakan Kavaf, Özürlüler Yüksek Kurulu toplantısında, engellilerin mesleki eğitimi konusunun ele alınacağını belirtti. Engellilerin, meslek seçimi konusunda da bazı engellerle karşılaştığına işaret eden Kavaf, bu engellerin, hem bireyin engelinden hem de kişiyi mesleğe hazırlayan uygun programların olmayışından kaynaklandığını dile getirdi. Kavaf, engellilerin okuldan işe geçiş aşamasında, engeline ve özelliklerine uygun işe yerleşebilmesi ve bu işte en yüksek potansiyele ulaşabilmesi için mesleki rehberlik ve mesleğe hazırlama programlarından geçmeleri gerektiğini anlattı. Halen 222 okul ve kurumda, 10 bin 858 engellinin mesleki eğitim aldığını bildiren Kavaf, kaynaştırma eğitimi kapsamında ise 4 bin 905 özürlü öğrencinin mesleki ve teknik eğitimden yararlandığını söyledi. Kavaf, bu sayıların artmasını, bütün engellilerin ilgileri, becerileri, istekleri ve aldıkları mesleki eğitim alanları doğrultusunda çalışmasının sağlanmasını önemsediklerini vurguladı.

Engelliler için özel mesleki eğitim programlarını, normal eğitim sistemine dahil olamayanlar için de yapılandırmayı planladıklarını anlatan Kavaf, bu amaçla toplantıda ilk olarak mesleki, teknik ve yaygın eğitimi Milli Eğitim Bakanlığının verdiği hizmetler çerçevesinde ele alacaklarını dile getirdi. Kavaf, Zihinsel Engelli Çocuk ve Gençler ile Ailelerinin Sağlığı Hakkında Avrupa Deklarasyonu'nu da toplantıda ele alacaklarını söyledi.

 

Engellilerin ulaşılabilirliği için protokol

Yüksek Kurul toplantı öncesinde engellilerin ulaşılabilirliğinin artırılması için İçişleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ile Özürlüler İdaresi Başkanlığı arasında protokol imzalandı. Engellilerin kent içindeki tüm imkanlardan en iyi şekilde yararlanması amacıyla oluşturulan ve bu çerçevede gerekli kurum personeline eğitimler verilmesini kapsayan protokolü, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Yavuz Selim Köşger, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör ile Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal imzaladı.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, protokolün imzalanmasının ardından çalışmaları takdir ettiklerini belirterek, Bakan Kavaf ile protokolü imzalayan bürokratlara teşekkür plaketi verdi. Kavaf'ın bir bakan olmasının yanı sıra engellilerin annesi olduğunu belirten Çelebi,Özürlüler İdaresi Başkanlığına, engelli başkan yardımcısı atadığı için Bakan Kavaf'a teşekkür etti.

Kavaf da protokol kapsamında yerel yönetimlerde çok kapsamlı ve profesyonel ''eğitim seminerleri'' verileceğini bunun da ulaşılabilirlik yönündeki çalışmaları hızlandıracağını söyledi. Çelebi'nin protokol metinlerinin kabartma yazıyla basılmasını istemesi üzerine Kavaf, espriyle bundan sonra Çelebi'nin kendilerine vereceği plaketlerin de braille alfabesiyle basılmasını istedi.