Erdoğan: ABD'ye sesleniyorum, yerine getirin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'daki evinin önünde konuştu.

16 Temmuz 2016 Cumartesi, 20:32
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kısıklı'daki evinin önünde konuştu. Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar şöyle:

İdam çağrıları üzerine 'İzin almaya gerek yok'

Erdoğan vatandaşların idam çağrısı üzerine, 'Her talebin değerlendirilmesi demokratik ülkelerde bir haktır. Bu da Meclis'te değerlendirilir, izin almaya gerek yok' dedi.

'Artık bu zatı bize teslim edin'


"ABD Başkanı'na sesleniyorum. Bu zatı ya deport edin ya bize verin demiştim. Ama dinlemetim. Şimdi buyrun, bu darbe girişiminden sonra tekrar sesleniyorum. Pensilvanya'daki bu zatı artık Türkiye'ye teslim edin. Eğer biz stratejik ortaksak o zaman ortağınızın bu talebini yerine getirin. Zira siz, bizden hangi teröristi istediyseniz biz teslim ettik, şimdi artık terör listemizin içerisinde yer alan bu zatı da bize teslim edin.
Hamd olsun bu girişim istedikleri gibi sonuçlanmadı. Çünkü biz şuna inanmıştık. Kaderin üstünde bir kader var demiştik ve inanmıştık. Gücü olan haklı değil, haklı olan güçlüdür demiştik. Nitekim de öyle oldu. Bütün bu operasyonlarda ne yazık ki polislerimizden şehitlerimiz oldu, sivillerimizden şehitlerimiz oldu. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, bini aşkın yaralımıza acil şifalar diliyorum.

'Bu ur temizleniyor'

Bu süreç içerisinde gerçekten bu olaylar Silahlı Kuvvetlerimizin içerisinde bir azınlığı yapmış olduğu eylemlerdir. Yoksa Silahlı Kuvvetlerin kendisi değil. Silahlı Kuvvetlerimizin içinde bu urdu, şimdi temizleniyor. Kendisine yakışır bir noktaya gelecek. Yargıya da teşekkür ediyorum. Makamlarına, mevkilerine, rütbelerine bakmadan kim olursa olsun, emniyet teşkilatıyla el ele vermek suretiyle bunları tutukladılar.

'Üst akılların operasyonu'


Bu olaylar Türkiye'nin yükselişini hazmedemeyen üst akılların operasyonudur. Bütün mesele sizin ilk andan itibaren meydanlara çıkmanız var ya, o meydanalara çıkışınız her şeyi alt üst etmiştir. Rehavet yok ve hafta boyu biz birlikteliğimizi devam ettirmeliyiz.

'Yargıyı tebrik ediyorum'

Gerek başbakanımız, gerek hükümetimiz, gerek devletimizin tüm kurumları çalışmalarını sürdürüyor. Polisimiz verdiği şehitlere rağmen dik durdu. Bu silahlı kuvvetler bizimdir. Bu silahlı kuvvetler paralel yapının değildir. Anayasanın amir hükmü gereğince Silahlı Kuvvetlerin Başkomutanıyım.
Bunların kurslarına, okullarına çocuklarınızı göndermeyin dedim. Devletin okullarında sizlere ücretsiz kurslar hazırlıyorum dedim. Şu anda binlerce yargı mensubu açığa alındı. HSYK'dan 5 tanesi, AYM'den 2 tanesi şu anda yargı kararlarını suratli bir şekilde veriyor ve bu özgüvenle yarınlara güçlü bir şekilde yürüyeceğiz.

Şu anda rabiamızı biliyorsunuz. Bu rabiaya bugünlerde çok muhtacız. Rabiamızı unutmayacağız. Bir tek millet. İki tek bayrak. Üç vatan. Dört tek devlet. Biz bu ülkeyi 3-5 teröriste teslim etmeyeceğiz. Güneydoğu'daki terörle mücadeleyi de başaracağız. Bu paralel devlet yapılanmasına da asla bu ülkeyi teslim etmeyeceğiz. Bunlardan temizlenme operasyonu başladı. Temizlenecekler. Şu olay bize Allah'ın büyük bir lütfudur. Kimin ne olduğu çok iyi ortaya çıktı. Bunların üzerine üzerine gitmek suretiyle, takipsiyiz. Pensilvanya'daki terörist başını bize teslim ettiklerinden itibaren çok şey değişecek. Bizim stratejik müttefiğimiz olarak, Amerika Pensilvanya'dakini bize teslim etmesi lazım. Birlikte dik duracağız, eğilmeyeceğiz, sonuna kadar bu işi kovalayacağız."