Erdoğan: Taliban yöneticilerinin yaptığı itidalli ve ılımlı açıklamaları bizler de memnuniyetle karşılıyoruz

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Taliban yöneticilerinin yaptığı itidalli ve ılımlı açıklamaları bizler de memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Yayınlanma: 18.08.2021 - 21:25
Erdoğan: Taliban yöneticilerinin yaptığı itidalli ve ılımlı açıklamaları bizler de memnuniyetle karşılıyoruz
Abone Ol google-news

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Taliban yöneticilerinin yaptığı itidalli ve ılımlı açıklamaları bizler de memnuniyetle karşılıyoruz" açıklamasını yaptı. 

Erdoğan, "Taliban yöneticilerinin yaptığı itidalli ve ılımlı açıklamaları bizler de memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Erdoğan ayrıca, Afganistan'dan toplam 552 Türk vatandaşının tahliyesinin sağlandığını belirtti.

Erdoğan, Kanal 7, Ülke TV, 24 TV, TVNET ve TV 360 ortak canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Bazı ülkeler Afganistan'a tıpkı Suriye'de yaptıkları gibi sadece terör ve göç zaviyesinden bakıyor" diyen Erdoğan, "'Terör ve göç bize gelmezse sorun yok' diyorlar. Oysa terörü de, göçü de var eden on yıllardır izlenen yanlış politikalardır. Bunlarla yüzleşmeden barış ve istikrara katkıda bulunmak mümkün değil" ifadelerini kullandı.

"YÖNETİMDE KİM OLURSA OLSUN..."

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ülkelerimiz arasında 1 Mart 1921'de imzalanan ittifak anlaşmasında 'iki ülkenin kaderi ve saadeti birbirinindir ifadesi' var. Yönetimde kim olursa olsun, iyi ve kötü gününde Afganistan'ın yanında yer almak hem ahdevefanın hem de kardeşliğimizin gereğidir."

"İlgili kurumlarımız bir süredir Taliban'la irtibat halindeydiler" diyen Erdoğan, "Biz de Taliban yöneticilerini kabul edebileceğimizi daha önce ifade etmiştik. Afgan halkının huzuru, ülkemizin çıkarlarının korunması noktasında her türlü işbirliğine hazırız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Taliban yöneticilerinin yaptığı itidalli ve ılımlı açıklamaları bizler de memnuniyetle karşılıyoruz" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle: 

  "TÜRKİYE'NİN AFGANİSTAN'DAKİ VARLIĞI YENİ YÖNETİMİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK"

  • Taliban yöneticilerini kabul edebileceğimizi daha önce de ifade etmiştik. Bu tavrımızı bugün de muhafaza ediyoruz. Taliban yöneticilerinin yaptığı itidalli ve ılımlı açıklamaları bizler de memnuniyetle karşılıyoruz."
  • Yönetimde kim olursa olsun iyi ve kötü gününde Afganistan'ın yanında yer almak hem ahde vefanın hem de kardeşliğimizin gereğidir.
  • Taliban'ın Türkiye'ye yaklaşımı dikkatlidir ve hassastır.
  • Askerlerimizi orada asla yabancı bir güç olarak görmedik. Afgan halkının huzuru, bu ülkede yaşayan Türk soydaşlarımızın selameti ve ülkemizin çıkarlarının korunması noktasında her türlü iş birliğine hazırız."
  •  Afganistan'a ciddi yatırımlar yaptık ve yapıyoruz. Türkiye'nin Afganistan'daki varlığı yeni yönetimin işini kolaylaştıracaktır. 
  • (Kabil Havaalanı) Şimdi sahada oluşan yeni gerçeklere göre planlarımızı yapıyor, görüşmelerimizi de ona göre sürdürüyoruz.
  • Afganistan'dan toplam 552 Türk vatandaşı tahliye oldu.

  "SINIRIMIZIN TAMAMI DUVARLA ÖRÜLECEK" 

  • İran sınırımızda 4 ilimiz var, Ağrı, Hakkari, Iğdır, Van. Bu sınırımızın tamamı duvarla örülecek. Ağrı ve Iğdır sınırı duvar çalışması tamamlandı. 

  BAE İLE İLİŞKİLER 

  • Çok ciddi bir yatırım hedefleri, yatırım planları var. İnanıyorum ki çok kısa zamanda Birleşik Arap Emirlikleri ülkemizde ciddi yatırımlara girecek. Devletler arasında iniş çıkışlar olabilir. Şu an itibarıyla yaklaşık birkaç aydır bizim istihbarat örgütümüz başta olmak üzere Abu Dabi yönetimiyle bazı görüşmeler yaparak, belli bir yere gelmiş bulunuyoruz. Bölgedeki bazı sıkıntıları temenni ediyorum ki aynı inancın mensupları olarak gidermiş oluruz. 

  KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ 

  • Bu adam nereden bunu gördü? Kendi büyükelçisi bile böyle bir şeyin olmadığını söylüyor. Ya bu adam yalancı. Bu adamın bugüne kadar doğru bir sözü yok. Olmayan bir şeyin iddiasını veyahut onu savunmak, ortaya koymak... Orada nasıl dışişleri yetkilisi yoktu diyor. İlla olması mı lazım.
  • Ben varım. ABD Başkanı ile konuşuyorum. Orada sadece tercüman vardı diyorlar. Başınıza tercümanım kadar taş düşsün. Bunu ispatla ben değil, sen mükellefsin. Madem böyle bir ispatın var ispatla. İspatlayamıyorsan özür dile.

  "SOSYAL MEDYAYA YÖNELİK DENETİM KONUSUNDA GEREKEN ADIMLARI ATACAĞIZ"

  • Yalan terörünün Türkiye'de mimarı Bay Kemal'dir. İşi gücü yalan terörüdür.
  • Gençlerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızı muhalefetin başını çektiği sosyal medya terörüne, yalan rüzgarına karşı dikkatli olmaya davet ediyorum.
  • Meclis’in açılmasıyla birlikte sosyal medyaya yönelik denetim konusunda gereken adımları atacağız."

  "ZORLAMAYLA AŞIYI DOĞRU BULMUYORUM"

  • Milletimin karşısında 3 doz aşısını olmuş bir cumhurbaşkanı olarak bulunuyorum. Milletimin karşısında 3 doz aşısını olmuş bir Cumhurbaşkanı olarak bulunuyorum. Bir sıkıntı olsaydı herhalde kendimizi böyle bir riske sokmazdık. Gönüllük esasıdır.
  • Aşı olmak isteyenler gönüllülük esasına göre aşı olmalıdır. Zorlamayla böyle bir şeyi doğru bulmuyorum. En yüksek risk gruplarından başlayarak kademe kademe genel uygulama yaşını 15'e kadar indirdik. Hastanede yatanların neredeyse tamamına yakının aşı yaptırmayanlardan yana oluştuğunu görüyoruz. Önümüzde böyle net bir tablo olduğu halde aşı karşıtlığı kampanyası yürütülmesini doğru bulmuyorum. 

  YÜZ YÜZE EĞİTİM

  • İnşallah olacak. Dün akşam da bakanımla bu konuyu görüştük, yüz yüze eğitimi başlatacağız. 

  İlgili Haberler

  Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

  En Çok Okunan Haberler