Erdoğan talimat verdi YÖK harekete geçti: Yardımcı doçentlik kalkıyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yardımcı doçentlik ile ilgili açıklamasından sonra bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verdiklerini söyledi. Erdoğan, "İslam Dünyasının Yükseköğretim Alanını Oluşturmak" konulu toplantıda YÖK Başkanına "Allah aşkına şu yardımcı doçentlik olayı nedir ya, bunu gözden geçirin" diye seslenmişti.

28 Temmuz 2017 Cuma, 13:33
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Allah aşkına şu yardımcı doçentlik olayı nedir ya, bunu gözden geçirin. Bir insan doktorayı bitirmişse ona doçentliğin yolunu açmak lazım” şeklindeki çağrısı sonrası gözler YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç’a çevrildi.

Saraç, İslam dünyasında yükseköğretim sistemleri ve üniversiteler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla YÖK tarafından “İslam Dünyasının Yükseköğretim Alanını Oluşturmak” temasıyla düzenlenen İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu’nun sonuç bildirgesini açıkladıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 ÇALIŞMALAR HIZLA İLERLİYOR

 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yardımcı doçentlik ile ilgili açıklamalarının anımsatılması üzerine Saraç, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu husustaki açıklamasından sonra aynı gün, yani dün bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verdik ve çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başladık. Çok yakın bir süre içinde konuyu zamana yaymadan somut bir önerinin oluşacağını burada söylemek isterim" diye konuştu.

 KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK

 "Buradaki öncelik yardımcı doçentlik mevcut sistemdekilere hiçbir şekilde olumsuz etkisinin olmaması, bu yönde atılacak adımın yükseköğretim sistemine yeni bir soluk getirmesi" diyen Saraç şöyle devam etti: "Sayın Cumhurbaşkanımızın da zaten bu husustaki sözleri bu yeni bir heyecan yeni bir soluk getirilmesi yönünde çok olumlu bir yönlendirmedir.” Saraç, mevcut yardımcı doçentlerin hiçbir mağduriyet yaşamamaları ve kazanımlarını kaybetmemeleri için azami dikkat edileceğini de kaydetti.