'Erdoğan vatandaşları çıldırttı’

CHP’li Emir, 2017 yılında Türkiye’de yapılan psikolojik muayene sayısının 13 milyona yaklaştığını belirterek otoriter zihniyetin ülkede akıl sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.

10 Kasım 2018 Cumartesi, 21:23
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nin Türkiye’de psikolojik destek amaçlı muayene sayılarına ilişkin açıkladığı veriler adeta ülkenin psikolojisinin bozulduğunu gözler önüne serdi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bilgi edinme yasası kapsamında yaptığı başvuruda Türkiye’de son 10 yılda kaç kişinin kamu, özel ve üniversite hastanelerinde psikolojik destek aldığı bilgisini öğrenmek istedi. CİMER’den CHP’li Murat Emir’e verilen yanıta göre 2013 yılında 9 milyon 474 bin 757 psikolojik destek amaçlı muayene yapılırken, 2014 yılında bu sayı 10 milyon sınırını aşarak 10 milyon 35 bin 680 muayeneye çıktı. 2017 yılında ise en yüksek artış yaşanarak psikolojik destek amaçlı gerçekleştirilen muayene sayısı 12 milyon 838 bin 226’ya yükseldi.

CHP’li Emir, bir hekim olarak vatandaşların ruhsal durumlarının nasıl etkilenmiş olabileceğini merak ettiğini belirterek bu konuyla ilgili başvuru yaptığına işaret etti. Emir, gelen yanıta göre 5 yılda psikolojik destek amaçlı muayene sayısının neredeyse yüzde 50 arttığını belirterek “Erdoğan’ın ‘ustalık dönemi’ olarak nitelendirdiği 2011 Haziran’ından bu yana vatandaşın hayatında ne değişti, sorusuna verilecek yanıttaki en anlamlı cümle sanırım şu olurdu; Erdoğan “ustalık” döneminde vatandaşları çıldırttı” değerlendirmesini yaptı.

CHP’li Emir, iktidarın sermayeyi destekleme odaklı ekonomi politikalarının geçim şartlarının yoksullar aleyhine giderek kötüleşmesine neden olduğunu, Erdoğan’ın otoriter yönetim anlayışının toplumu kutuplaştırdığı ve muhalif kişilerin ötekileştirildiğini kaydetti. Emir, “Bu baskıcı otoriter zihniyetin toplumun ruh sağlığını daha da bozacağını söylemek kâhinlik olmayacaktır” diye konuştu.