Erdoğan'a Rasmussen sorusu

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Başbakan Erdoğan'a "NATO Genel Sekreteri olduktan sonra ilk yurtdışı ziyaretini 27 - 28 Ağustos 2009 tarihinde Türkiye'ye yapacak olan Rasmussen'in, Genel Sekreterliğine karşı çıktığınız konulardan hangisi çözümlenmiştir? "diye sordu.

27 Ağustos 2009 Perşembe, 09:55
Abone Ol google-news

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, Danimarka Başbakanı Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği için adaylık başvurusu yaptığı dönemde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çekincelerinin olduğunu hatırlattı. Köktürk "Bu kaygı ve çekinceler ulusumuzun ortak kaygı ve çekinceleriydi. Nitekim Rasmussen'in Genel Sekreterliğine karşı çıkmanız, Cumhurbaşkanı Gül tarafından da önceleri desteklenmiş, Cumhurbaşkanı Gül ile ABD Başkanı Obama'nın görüşmesi sonucunda Türkiye'nin de desteğiyle Danimarka Başbakanı Rasmussen NATO Genel Sekreterliği'ne seçilmişti. Olayın hemen arkasından Danimarka Başbakanı Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği konusunda, 'Çekincelerimiz Sayın Obama tarafından ve Obama garantörlüğünde çözüldü. Biz de bunun üzerine olur verdik. Çekincelerimize dair garantilerin yerine getirilmesini umuyoruz' söylemleriniz basına yansımıştı." dedi.

Köktürk soru önergesinde Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti:
"NATO Genel Sekreteri olduktan sonra ilk yurtdışı ziyaretini 27 - 28 Ağustos 2009 tarihinde Türkiye'ye yapacak olan Rasmussen'in, Genel Sekreterliğine karşı çıktığınız konulardan hangisi çözümlenmiştir? Eğer çözümlenen bir konu yoksa kendisiyle 'Başbakan sıfatıyla mı yoksa AKP Genel Başkanı sıfatıyla' mı görüşeceksiniz? Uluslararası sorunlarda sert çıkarak, ya da kriz çıkararak, 'One Minute' diyerek çözüm üretmenin olanaklı olmadığını, bu olayda yaşanarak öğrenildiği düşüncesini kamuoyuyla paylaşacak mısınız? ABD Başkanı Obama'nın garantörlüğünde verilen sözlerin yerine getirilmediği konusunda herhangi bir görüşmeniz olmuş mudur? Olmadıysa Obama ile görüşmeler yaparak ülkemize karşı verilen sözleri anımsatmayı düşünüyor musunuz?"