Erdoğan'dan ABD sözcüsüne yanıt: Asıl kırıcı olan ABD

Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki'nin kendisinin İsrail'in saldırıyla ilgili yaptığı açıklamaları "kırıcı ve yanlış" bulduklarını açıklamasını, "Asıl üzücü, kırıcı açıklamaları şu ana kadar Amerika yapmıştır" ifadeleriyle değerlendirdi.

20 Temmuz 2014 Pazar, 15:08
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Erdoğan TGRT Haber'de yayımlanan programda gündeme ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki'nin kendi ifadeleriyle ilgili olarak "kesinlikle kırıcı ve yanlış olduğunu düşünüyoruz" açıklamalarını değerlendiren Erdoğan, Psaki'nin bu sözlerini dinlemediğini kaydetti. Böyle bir ifadenin kullanılmış olması durumunda öncelikle ABD'yi öz eleştiriye tabi tutuğunu kaydeden Erdoğan, "Asıl üzücü, kırıcı açıklamaları şu ana kadar Amerika yapmıştır" dedi.

Gazze'nin bombardıman altında tutulduğunu kaydeden Erdoğan, "Bütün bu olayların neticesinde 300'ü aşkın insan ölmüştür. Bütün bunların karşısında Amerika hala, 'İsrail burada savunma hakkını kullanıyor' diyorsa burada asıl özeleştiriyi Amerika'nın yapması lazım" dedi.
Amerika'nın bugün dünya barışına katkısının çok daha fazla olması gerektiğine işaret eden Erdoğan, "Biz hiçbir zaman kalkıp da 'Amerika bu işte belirleyicidir' ifadesini bu noktada, bu duruşla göremeyiz, güvenemeyiz de. Çünkü böyle olmaması gerekir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bir üyesi olarak adil davranması lazım" ifadelerini kullandı.

"TABİİ ONLARIN CİĞERİ SIZLAMIYOR AMA BİZİM SIZLIYOR"

Çin'in İsrail'e tepki göstermesinin ise takdir edilmesi gerektiğini kaydeden Erdoğan, herkesin İsrail'in yanında yer almasının düşündürücü olduğunu kaydetti. BM'nin İsrail hakkında 280'e yakın karar aldığını belirten Erdoğan, "İnsanları acımasızca, sürekli olarak öldürmektedir. Orantısız güç kullanmak suretiyle çoluk çocuk demeden, denizin kenarındaki çocukları öldürecek kadar bu iş ihanete varmıştır. Bütün bunları nasıl görmezlikten gelebiliriz. Amerika gibi bir ülke bunları nasıl görmezlikten gelebilir. Tabii onların ciğeri sızlamıyor ama bizim sızlıyor. Çünkü bizim farklı bağlılıklarımız var. Uluslararası noktada diplomasi ilişkilerini sürdürdüğümüz gibi, bunlar karşısında da nasıl onlar açıklama yaptıkları zaman bizim gönlümüz kırılıyorsa, bıraksınlar da biz de düşündüğümüzü konuşalım yani. Onlar bize metin gönderecek de o metni mi okuyacağız? Bunu da çok açıkça ifade etmek isterim" diye konuştu" ifadelerini kullandı.

"DİĞERLERİNİN TUZU KURU"

Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde paralel yapıyla mücadelenin "kırmızı kitap"ta yer alıp almayacağına ilişkin soru üzerine ise MGK'nın açıklamalarına paralel yapının girdiğini belirterek, "Buraya giren bir mücadele, bu ulusal güvenliğimizi tehdit eden bir yapıdır, ulusal güvenliğimizi tehdit eden böyle bir yapı tabii ki onun içerisinde yerini alacaktır. Bununla mücadele artık devletin öncelikli görevleri haline gelmiştir. Bundan sonraki süreçte bu mücadele çok daha farklı olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Kendisinin cumhurbaşkanlığına çıktığı andan itibaren paralel yapıyla mücadeleyi kendi akışına asla bırakmayacağını ve takipçisi olacağını belirten Erdoğan, "Çünkü benim milletim adına canım yanmıştır, bunu bilen birisiyim. Ama diğerlerinin tuzu kuru, onun için onların böyle bir derdi olamayabilir. Ama bizim derdimiz var, çünkü ülkemizin geleceği, sorumluğu üzerimizde olacaktır. Ülkemizin birliği, beraberliği, bütünlüğü, cumhurbaşkanının bir nolu görevidir. Bu görevi de bir kenara bırakmamız mümkün değildir" dedi.