Erdoğan'dan bir tazminat davası daha

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir konferansta yaptığı konuşmada, ''Kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' gerekçesiyle, MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı hakkında 100 bin TL'lik tazminat davası açtı.

13 Ekim 2009 Salı, 08:25
Abone Ol google-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları Muammer Cemaloğlu ve Fatih Şahin tarafından hazırlanan dava dilekçesinde, Bölükbaşı'nın 10 Ekim 2009'da MHP Adana İl Başkanlığı'nca düzenlenen, ''Çözülen Ülke Türkiye'' konulu konferansta konuştuğu belirtildi.

Dilekçede, Bölükbaşı'nın, medyaya yansıyan konuşmasında, ''Sayın Başbakan diyor ki 'Ben Doğu ve Güneydoğu bölgesinden oy aldım. Orada bir ben varım, bir DTP var, bir de güvenlik güçleri var' diyor. 'MHP nerede?' diyor. 'Ben oy aldım. Bu da sorunu çözmem için sorumluluk yüklüyor' diyor. Bir başbakanın, çok özür dilerim, basın mensupları da burada, belki bir tazminat davasına sebep, ama burada dangalakça bir sözü söyleyebiliyor...'' ifadelerini kullandığı öne sürüldü.

MHP'li Bölükbaşı'nın, eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını ağır biçimde aştığı, Erdoğan'ın kişilik haklarına hukuka aykırı olarak, ağır saldırıda bulunduğu ifade edilen dilekçede, Bölükbaşı'ndan, 100 bin TL manevi tazminat talebinde bulunuldu.