Erdoğan’ın baba ocağındaki HES projesinin faaliyetlerine son verildi

Rize’nin Güneysu ilçesine bağlı Gürgen Deresi üzerinde yasal izin almadan Hidroelektrik Santralı’nın (HES) inşaatına başlayan Baro Enerji’nin faaliyetlerine son verildi.

16 Şubat 2020 Pazar, 02:00
Erdoğan’ın baba ocağındaki HES projesinin faaliyetlerine son verildi
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baba ocağı Gürgen köyünde yurttaşlar, derelerini kurutan HES projesini Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikâyet etti. CİMER’den verilen yanıtta, şirkete ceza kesildiği ve izinsiz yürütülen proje için durdurma kararı verildiği bildirildi. İddiaya göre şirket, çalışmalarını sürdürdü.

Köy halkının avukatı Remzi Kazmaz, durdurulma kararına rağmen şirketin faaliyetlerine devam ettiğini ileri sürerek “Para cezası kesilerek çalışmaktan men edilmesine rağmen şirketin çalışmalarına devam etmesi köylüler arasında şaşkınlık yarattı. Soruyoruz bu şirket bu gücünü nereden alıyor” dedi. 

Konuyla ilgili, savcılığa, valiliğe ve ilçe kaymakamlığına şikâyette bulunduklarını aktaran Kazmaz, “Ayrıca şirkete DSİ de bir ihtarda bulundu. Dere suyunun debisi önceki yollara oranla azalmış. Bu nedenle HES’lerin çalışamama durumu da var. Bu nedenle tekrar ölçüm yapılıncaya kadar çalışmalarının durdurulması istendi. Ancak buna rağmen şirket çalışmaları durdurmuyor” ifadelerini kullandı. 

‘KİRLİ ELİNİZİ ÇEKİN’

Kazmaz, Güneysu halkının derelerine sahip çıktığını vurgulayarak “Artık kirli ellerinizi derelerimizin üzerinden çekin” diye konuştu.

Avukat Kazmaz, yapılan ve başvuralar ve tepkilerin ardından dün şirketin HES faaliyetlerinin tamamen durdurulduğunu ve makinelerini dereden çıkardığını belirterek “CİMER’den tarafımıza gelen yazı ile birlikte valiliğe Güneysu Kaymakamlığı’na yaptığımız müracaat dikkate alınarak şirketin faaliyetlerine son verilerek şirket hakkında yasal işlemler başlatıldı” dedi.